9/27/2021

Ahmet Ümit' in son romanı Kayıp Tanrılar Ülkesi Haziran ayında piyasaya çıktı. Ahmet Ümit severlerin merakla beklediği kitabın ilk baskısı 300.000 adet oldu. Kitabın konusu Berlin- Bergama hattında geçiyor. 

Ahmet Ümit romanlarının meşhur figürü Başkomiser Nevzat' ın yerini bu romanda Alman Polis Teşkilatından, Berlin doğumlu Başkomiser Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker alıyor. Ahmet Ümit Kayıp Tanrılar Ülkesi romanını yazmaya 2008' de Berlin Bergama Müzesi' ndeki Zeus Altarı' nı gördüğünde karar vermiş. Çünkü Zeus Altarı Bergama' dan Berlin' e götürülmüş. Yurtdışında bulunan pek çok müzede Türkiye' den götürülmüş tarihi eserler yer almaktadır.( Bu konuyla ilgili çok önemi bir kitap var. Yaşar Yılmaz tarafından yazılan Anadolu' nun Gözyaşları kitabı). 
Mitoloji
Kitap Yunan Mitolojisi' ne gönderme yapan bir cinayetle başlıyor. Öldürülen kişi de dört kuşak boyunca Bergama kazılarında çalışan Ölmez ailesinin bir ferdi. Başkomiser Yıldız Karasu Türkiye' deki köklerinin de yardımıyla cinayeti çözmeye çalışıyor. Kitabın önemli bir kısmında Yunan Mitolojisi anlatılıyor. Mitolojiden hoşlananların Zeus, Zeus' un babası Kronos ve Zeus' un oğullarının mücadelesinin anlatıldığı kısımları seveceği aşikar. Mitolojinden hoşlanmayanlarsa kitabı okumakta zorlanacaklar gibi görünüyor. 
Ahmet Ümit ayrıca göçmenlerin yaşadığı sorunlar, Naziler' in etkinliğini hala koruması gibi konuları da ele alıyor. Kitap 504 sayfa. Ahmet Ümit kitapları 300 sayfanın üstüne çıktığında detaylar artıyor ve okuması biraz daha zorlaşıyor. Çünkü Ahmet Ümit' in kitaplarında konuyla ilgili ansiklopedik bilgiler de yer alıyor. Bu kitapta bilgi yoğunluğu biraz fazla  olsa da keyifle okunabilecek bir roman Kayıp Tanrılar Ülkesi.

'' Unuttuğunuz yerden başlayacağım. Adımın silindiği son şehirden, son heykelimin parçalandığı son tapınaktan, son kahinimin son kehanetinin son sözünden, sunaktaki son kurbanın tüten son etinden, sevgiyle, saygıyla, korkuyla yalvaran son kulumun duasından...''

'' Babasız çocuklar tanrıya sığınırdı ama o tanrı olmayı seçti. ''

'' Geçmiş, geleceği içinde saklayan sırlarla dolu bir aynadır. Eğer o aynaya yeterince bakarsan zamanın sırrını da görürsün, hayatın manasını da.''

'' Korkarlardı ama bir süreliğine. Çünkü insan denen mahlukun en önemli niteliklerinden biri unutmaktı. İyiliği de, kötülüğü de, acıyı da, mutluluğu da, korkuyu da, sevinci de unuturlardı. O yüzden aynı hataları tekrarlarlardı. ''

'' Öfkeli adam tehlikelidir ama umutsuz adam çok daha tehlikelidir.''  

'' İnsanlara dikkat et Zeus. Sevginin de şefkatin de; cezanın da şiddetin de fazlası onları yoldan çıkarır.''

Categories:

21 yorum:

 1. Güzel bir tanıtım olmuş. Kitabı çok duyuyorum. Detaylı yazıları aslında daha çok severim çünkü emeği çoktur. Kitabın çıkış noktası da kaç yıl önceye dayanıyormuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Detay seviyorsanız tam size göre bir kitap. Teşekkürler.

   Sil
 2. ilk çıktığı gün alıp okuduğum ve sevdiğim bir kitap oldu hatta Berlin'e gitsem mi diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben 2 sene önce gitmiştim Berlin' e. Müze tadilattaydı.

   Sil
 3. Uzun zamandır aklımda olan bir kitap. Bir ara öyle çok Ahmet Ümit okudum ki, ara verme gereği hissettim...
  Bu kitabını merak ediyorum ...
  Yeni kitabınızı keyifle okuyun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Ümit okumaya başlayınca ben de bütün kitaplarını sırayla bitirmeye çalışmıştım. Teşekkürler.

   Sil
 4. ahmet ümit dört beş tane okudum ama henüz ısınamadım romanlarına :)

  YanıtlaSil
 5. Çıktığında alıp okudum,beni sarmayanlardan.Ama tabi ünlü yazar olunca satışlar patlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet daha iyi kitapları var Ahmet Ümit' in.

   Sil
 6. Mitolojiden ben de pek hoşlanmıyorum. Ama çok detaya girmeden yazdıysa o bölümleri sorun olmaz benim açımdan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mitoloji ilgini çekmiyorsa bu kitabı okumakta zorlanabilirsin.

   Sil
 7. Bu yazarı duydum ama henuz okuma şansım olmadı 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye' de ünlü bir yazar. Polisiye yazıyor.

   Sil
 8. Hâşâ ....! başlık ve kelimesi bile Çok küstahça diyorum ve küstah kelimesi bile çok az diyorum. bu ne cürret diyorum töbe! kelime anlamı ne olurs olsun içerik ne olura olsun Allah tektir!

  YanıtlaSil
 9. Bu kitabı okumuştum oldukça sürükleyici.

  YanıtlaSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!