8/21/2021

Alahan Manastırı, Mersin' in Mut ilçesinin 20 km kuzeyinde yer alıyor. Anayoldan 2 km yükseklikte bir tepe üzerinde bulunan manastırın denizden yüksekliği ise 1.300 metre. Alahan Manastırı 250 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde bir alana kuruludur. 1955- 1972 yılları arasında İngiliz Arkeolog Profesör Michael Gough tarafında kazılar yapılmış ve o tarihten itibaren ziyarete açılmıştır.


Milattan sonra 440-442 yılında yapıldığı tahmin edilen Alahan Manastırı' nda biri yıkılmış olan iki kilise, vaftizhane ve kayalara oyulmuş keşiş odaları bulunuyor. Manastırın yapısında kullanılan kesme taşlarda bulunan taş işçiliği dikkat çekiyor. Ayrıca yapılardaki taşıyıcı unsurlar sıva ve bağlayıcı materyal kullanılmadan biri birine geçme şeklinde örülmüş. Hırıstiyanlık mimarisinde daha önce görülmeyen Kubbeli bazilikal planın Ayosofya' nın yapımında örnek alındığı düşünülüyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan manastır, Hıristiyanlığın hac yollarından biri olarak anılıyor. Alahan Manastırı 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edilmiş ve Seyahatnamesinde, '' Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor '' şeklinde bahsedilmiş.
Yıkılmış olan Batı Kilisesinin girişi

Batı Kilisesi


                   
Kanatlı Melek Cebrail

Kanatlı Melek Mikail


Ayakta kalan Doğu Kilisesi

Doğu Kilisesinin İçi

Doğu Kilisesinin İçi


Vaftizhane ve Vaftiz Havuzu

Manastırdan Çevreye Bakış

Categories:

22 yorum:

 1. hımmmm orlarda yüzmeye gittim de manastır bilmiyom, ne güzel yerdeymiş :)

  YanıtlaSil
 2. Görülmeye değer harika bir yer. Görsellerle birlikte çok güzel bir anlatım olmuş, kaleminize sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. Mersin'e gittiğimde uğrayacağım

  YanıtlaSil
 4. seems like an interesting place to visit.

  YanıtlaSil
 5. Yıllar önce Mersin7e gitmiştim ama bu manastırı hiç duymamışım. Çok güzel bir esermiş. Kesinlikle görülmesi gerekenler listeme girdi bile.

  YanıtlaSil
 6. Orayı duymamıştım. Eski yapılar uzun yıllar dayanıyor gerçekten. Şimdi bir bina yapıyorlar, 20 yıl gitmiyor.

  YanıtlaSil
 7. Alahan Manastırı'nı sayenizde öğrendim Turgay Bey, gerçekten şahane bir yapı, fotoğraflar da harika elinize sağlık, paylaştığınız için teşekkür ederiz:)

  YanıtlaSil
 8. Hiç duymamıştım bu manastırı ve kiliseyi. Bence tanıtıma ihtiyaçları var. Çok güzelmişler gerçekten. Geçme sistemi genelde ahşap binalarda olur, nasıl başarmışlar onca yıl önce, ilginçmiş. Teşekkürler emeğinize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle tanıtıma ihtiyacı var. Teşekkür ederim.

   Sil
 9. Ne güzel yere yapılmış ☺️

  YanıtlaSil
 10. Sayenizde öğrenmiş oldum. Bu da benim ayıbım olsun. Ne kadar güzel bir yer!

  YanıtlaSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!