7/24/2015

Uzun ve yorucu bir ders çalışma maratonundan sonra hedefe ulaştınız ve üniversite sınavını kazandınız. Sevinmek hakkınız. Aslına bakarsanız sınavı kazanmak başlangıç. 


Uzun bir çalışma hayatının ilk adımları burada atılıyor. Bu hayatın nasıl olacağı üniversite döneminde yaptıklarınızla da ilgili. Okul bittiğinde iş bulmak için büyük bir rekabete gireceksiniz. Rakiplerinizin önüne geçmek için üniversite yıllarınızı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler:
1) Derslerinizi ihmal etmeyin: Üniversite yan gelip yatma yeri değildir. Kimi öğrenciler üniversiteyi kazanınca her şeyin bittiğini düşünürler ve okulu sadece sosyal faaliyet alanı olarak görürler. Hatta bunun için okulu bile uzatırlar. Oysa mezun olduğunuzda, okuduğunuz bölüm sayesinde iş bulacaksınız. Bu nedenle branşınızı iyi öğrenmeniz gerekir. Okuduğunuz bölümle ilgili kendinizi iyi yetiştirin. 
2) Sosyalleşmeyi unutmayın: Tabi ki dersler ihmal edilmemeli ama üniversite sadece derslerden ibaret değildir. İmkan buldukça okul gezilerine, konserlere ve sosyal faaliyetlere katılmak gerekir. Hobilerinizle ilgili faaliyetlere de katılın. Bu sayede hem sosyal çevreniz gelişir hem de vizyonunuz. Mezun olduktan sonra iş bulmada sosyal gelişmişlik önemli bir katkı sağlar.
3) Yabancı Dilinizi Geliştirin: Eğer yabancı dil bilinmiyorsa mutlaka okul sürecinde geliştirilmeli. Okul bittikten sonra geliştirmeye çalışmak vakit kaybı olacaktır. Özellikle iyi derecede İngilizce bilmemek daha düşük seviyede işlerde çalışmanıza neden olabilir. 
4) Çevrenize Yaklaşmaya Çalışan İnsanlara Dikkat Edin: Size yardımcı olmak için can atan insanlar göreceksiniz. Bunlar, genellikle bağlı bulundukları grup, dernek, siyasi görüş vb. sizi dahil etmek için sizinle yakınlık kurmaya çalışıyorlardır. Temkinli olun.
5) Bol Bol Kitap Okuyun: Okuduğunuz bölümle ilgili ders kitapları harici kitap ve dergiler de okuyun. Genel kültürünüzü ve bilginizi arttırın. 
6) Yurtdışına Çıkın: Öğrenciler için çok uygun seyahat programları var. Mutlaka bunlarla yurtdışı gezilerine katılın. 
7) Bir İşte Çalışın: Mümkünse, okuduğunuz bölümle ilgili part time bile olsa bir işte çalışıp tecrübe kazanmaya çalışın. Mezun olup iş ararken çok faydasını görürsünüz. 
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!