4/18/2017

2017 referandumu sona erdi. Katılım oranının % 85,46 olduğu oylamada, evet oyları % 51,4 olurken hayır oranı % 48,6 oldu. 25 milyon 133 bin 391 kişi Evet oyu verirken, 23 milyon 785 bin 401 seçmen Hayır oyu kullandı. 
Bu referandumu önemli kılan, Türkiye' nin 94 yıldır yönetildiği parlamenter sistemin değişmesini oylaması oldu. Aslında sandığa giden halkın önemli bir bölümü için referandumun içeriğinin önemi yoktu. Cumhurbaşkanı bir şey istiyor, o ne isterse Evet derim diyenlerle, o ne isterse Hayır derim diyenlerin mücadelesi oldu. Zaten miting meydanlarında ve tv programlarında, özellikle Evet cephesi yeni sistemi anlatmaktan ziyade başka konulardan bahsetmeyi tercih etti. Önce Hayır oyu kullananların hain oldukları söylendi. Bu yaklaşım tepki görünce vazgeçildi. Daha sonra yapılan ve yapılacak olan yatırımlardan bahsedildi.
Yurtdışı Oyları
2 milyon 972 bin olan yurt dışı oylarının seçim sonuçları üzerinde önemli bir etkisi var. Bu nedenle Avrupa ülkelerindeki seçmenin milliyetçi duygularını harekete geçirmek için Hollanda ve Almanya ile suni krizler çıkartıldı ve Avrupa' nın bize karşı olduğu vurgulandı. Bu hamle sandığa Evet olarak yansıdı. Almanya' da Evet % 63,1 olurken, Hayır % 36,9 oldu. Hollanda da ise Evet 70,9, Hayır % 29,1 oldu. Bazı yurt dışı oyları ise ilginçti. Kuveyt % 23,4 Evet % 76,6 Hayır,  Azerbaycan %38,3 Evet % 61,7 Hayır, Birleşik Arap Emirlikleri % 13,3 Evet % 86,7 Hayır, Katar % 18,9 Evet % 81,1 Hayır, Umman % 24 Evet % 76 Hayır oyu verdi. Bu ülkeler, Cumhurbaşkanı' nın iyi ilişkilerinin olduğu ve başkanlık, sultanlık ya da emirlikle yönetilen ülkeler.
Büyükşehirler
Türkiye' de 30 büyük şehirden 13 ü Evet derken, 17 si Hayır dedi. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi çok uzun yıllardır AKP ve onun çizgisinde yönetilen iki büyük şehirde seçmenin Hayır demesi sürpriz oldu. Son yıllardaki seçim meydanlarında anlatılan 3. Köprü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü, Marmaray gibi büyük projeler, o bölgede yaşayıp, onu kullanabilecekler tarafından oya dönüşmedi. Orada yaşamayan ve bu yatırımlardan belki de hiç faydalanmayacak İç Anadolu ve Karadeniz seçmeni bu projelerden gurur duyarak Evet oyu verdi.
Parti Performansları
MHP' nin niye başkanlık konusunu gündeme getirdiği ve AKP' ye destek verdiği bilinmiyor. MHP tabanı da buna tepki gösterdi ve % 65' i Hayır oyu kullandı. Ama o yüzde % 35 lik Evet oranı parlamenter sistemin sonu oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir seçim daha kaybetmesine rağmen en başarılı performansını bu seçimde gösterdi. Sakin sakin, polemiğe girmeden Evet in sakıncalarını anlattı. Muhalefet olarak ilk kez bu kadar başarılı bir sonuç aldılar. 2019 Kasım' ında yapılacak olan yerel yönetim seçimleri için önemli bir motivasyon kazanmış oldular. Ama bu bile onun bir Loser yani sürekli kaybeden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Evet cephesinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan tüm Türkiye' de miting yaptılar. Cumhurbaşkanı meydanlara çıkmasaydı seçim sonucunun Evet çıkması mümkün değildi. Tayyip Erdoğan' ın halk üzerinde ne kadar etkili olduğu bir kez daha görüldü. Yine de devletin tüm imkanlarını kullanmalarına rağmen çok az bir farkla kazanmaları morallerini bozdu. Cumhurbaşkanı' nın sonuçlar açıklandıktan sonra yaptığı basın toplantısındaki moral bozukluğu yüzünden okunuyordu.
YSK 
Mühürsüz oyların geçersiz sayılacağı seçim kanununda açıkça yazıyor. YSK burada yetkisi olmadığı halde inisiyatif alarak mühürsüz oyları geçerli saydı. O oyların Evet ya da Hayır olmasına bakmadan geçersiz sayılması seçimin hakkaniyetli yapılması açısından gerekliydi. Şimdi kafalarda soru işaretleri oluştu. YGS' ye bir kaç dakika geç kalan öğrencileri sınava almayıp bir senelerini heba eden görevlilerin kuralları uygulamadaki titizliğini burada göremedik. 
Categories:

24 yorum:

 1. Güzel yorumlamışsınız. Bundan sonra kucaklayıcı bir dil kullanılırsa birçok sorun aşılabilir diye düşünüyorum. Fakat şimdiye kadar buna dair net ve yeterli bir açıklama duyduğumu söyleyemem. Sanki bir seçim daha planlanıyor gibi geliyor bana. Kullanılan dil onu çağrıştırıyor sanki. Belki de henüz kampanya havasından çıkamamış olabilirler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Seçim sonuçları bu kadar yakın çıkmışken tekrar seçim yapıp riske gireceklerini sanmıyorum. Yüksek fark çıksa erken seçim olabilirdi. Kucaklayıcı bir yaklaşım olacağını sanmıyorum. Selamlar.

   Sil
 2. Mühürsüz oylar herkesi demoralize etti.Çünkü hepimiz,yaşlı amcam bile sandık başındaydık hile olmasın diye :( Biz günümüzü boşuna mı orada geçirdik diye düşünmeden edemedik :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten moral bozucu bir durum.

   Sil
 3. Can sıkıntısı başka bir şey değil😔 Kucaklayacı olacaklarını hiç sanmam ki hele bu sonuçlardan sonra hırsları ikiye katlanmıştır! Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kucaklayıcı olacaklarını düşünmüyorum. Çünkü kendi seçmenini kutuplaşmayla motive ediyorlar. Selamlar.

   Sil
 4. Insallah hayirli olur bundan sonrasi.

  YanıtlaSil
 5. Zamanı bekleyip göreceğiz hep birlikte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru. Zaman gösterecek her şeyi.

   Sil
 6. YGS' ye bir kaç dakika geç kalan öğrencileri sınava almayıp bir senelerini heba eden görevlilerin kuralları uygulamadaki titizliğini burada göremedik. Aynen öyle katılıyorum. Çıkarları gereğince yasa kural tanımıyorlar ancak başkaları olunca yasa var yasaya kurala uyun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kural her zaman aynı uygulansa sorun olmaz zaten.

   Sil
 7. bu referandum yalan oldu yaa. o mühürsüz oylar filan. kim güvenir artık bu ysk filana. bu oy durumunu cumhurbaşkanı sevmemiştir. bakalım artık bi daaki seçimlerde ne olcaaak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. YSK güvenini kaybetti. Yapılması gereken o oyların iptal edilmesiydi. Kanunda yazdığı gibi.

   Sil
 8. En son yazdığınız cümle için, kalbimde ki öfkeyle ne de güzel yansıtmışsınız, diyorum.

  YanıtlaSil
 9. Kendi bloğumda seçim sonrası duygumu, yayınladığım fotoğrafta yansıttım. Kucaklayıcı, tüm toplumu birleştirici bir tavırda olacaklarını ben de sanmıyorum.. zira; "atı alan Üsküdar' ı geçti" cümlesi bana yeterince tavır sergiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten herkesi kucaklasalar pek çok sorun çözülür. Umarım yeni dönemde böyle davranırlar.

   Sil
 10. Harika bir durum tespiti. Dediğiniz gibi ne anayasa değişikliği konuşuldu ne yönetim sisteminde yapılacak önemli düzenleme. Medeniyetten uzak, eşit olmayan şartlarda, halkı kandırmaya yönelik, insanları kutuplara ayıran, suçlayıcı söylemler arasında yapılan bir seçim. Seçim sırasında YSK nın akıl almaz yalnış kararları. Eğer demokrasi buysa konuşacak bir şey kalmıyor zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Maalesef bizim demokrasimiz böyle.

   Sil
 11. Referandumun güzel bir özeti olmuş. Herkes şu anda hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ediyor fakat ileride bizi büyük sıkıntıların beklediğine inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ben de ileriye dönük biraz endişeliyim.

   Sil
 12. rezil bir duruma düştük . saçma sapan bir referandum ,adaletsiz haksız kazanç. YSK yalan oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonuçlar pek çok kimseyi tatmin etmedi. YSK' nın tutumu da buna çanak tuttu maalesef.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!