7/13/2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan gündemi belirlemeye devam ediyor. Suriyelilere vatandaşlık verileceğini açıklamasından sonra hükümete yakın çevreler pozisyon almaya başladılar. Kamuoyu oluşturmak için medyayı, sanatçıları vb tüm imkanları kullanıyorlar. 

Suriyeliler' in kardeşimiz olduğundan, Türkiye' nin büyük bir ülke olduğundan, Osmanlı zamanında Suriye' nin bize bağlı olduğundan bahsediyorlar. Cemil Barlas, küresel ısınma nedeniyle gelecekte Suriyeliler' in zaten kuzeye, yani Türkiye' ye göç edeceklerini, sadece sürecin hızlandığını söylüyor. Gülben Ergen Bodrum' dan paylaşımlarda bulunuyor Suriyeliler' in mağduriyetleri ile ilgili. Kabataş halüsülasyonunun görüntülerini gördüğünü iddia edip, sonra vazgeçip özür dileyen kerameti kendinden menkul gazeteci İsmet Berkan ise, Suriyeliler' e vatandaşlık istemeyenlerin ırkçı olduğunu söylüyor. Suriyeliler' in arasında doktor ve mühendislerin olduğundan bahsediyorlar. Bu memlekette mühendis ve doktor açığı mı var ki Suriye' den getiriyoruz. 3 milyondan fazla insandan bahsediliyor. Türkiye nüfusunun neredeyse % 5' i. Bazı şehirlerde Suriyeli nüfusu o şehrin nüfusundan daha fazla oldu. Şimdiye kadar Suriyeliler için 10 milyar dolar para harcandı. Yanlış Suriye politikası sonucu sadece parasal problem olmayacak. Türkiye' de 100 bin Suriyeli çocuk doğdu. Daha da doğacak. Bu çocuklar büyüyecekler. Bu kadar insan nasıl entegre edilecek. Daha da önemlisi neden entegre etmeye uğraşıyoruz. Tabi ki bu insanlar ölmesin. Tabi ki büyük mağduriyetleri var. Ama vatandaşlık verilsin ya da ölsünler gibi iki uç görüş dışında bir çözüm bulunmalı. Almanya' ya bundan 50 yıl önce 2.500 Türk işçi çalışmaya gitmişti. Şu anda Almanya' daki Türk nüfusun sayısı 2 milyon 700 bin. Acil bir şekilde savaşın bitirilmesi için diplomatik çalışmalar yapılmalı. Rusya ve İsrail politikalarında ülke menfaatleri doğrultusunda değişiklik yapıldı. Suriye konusunda da acil bir şekilde değişiklik yapılmalı. Uluslararası ilişkiler çıkara dayanır. Öyle olmasa, tek millet iki devlet denilen Azerbaycan Türkiye' ye vize uygulamazdı. K.K.T.C' yi dünyada Türkiye' den başka tanıyan ülke yok.
Categories:

20 yorum:

 1. Bugün bir gazeteci Nurettin Canikli'ye dayanarak 300.000 rakamından bahsediyor. Bu bile çok kötü bir tablo ortaya koyar. Bir de Afgan ve Iraklı 300.000 mülteci var. Onları da vatandaş yapalım El-Kaide Türkiye büro şefliği kurulmuş olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 300.000 rakamı eğitimli ve vasıflı olanlar. Diğerlerini de sonra yapacaklardır. Kendi Osmanlımızı kuruyoruz.

   Sil
 2. Ben özetle, rezil politikanın, rezil sonucu diyorum. Ve bu zamanla ülkemize sosyolojik problemler olarak geri dönecek maalesef. Hatta dönüyor. Tvlere yansımasa da çok acı şeyler duyuyoruz. Yazık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmişte yanlış politika uyguladılar. Şimdi daha da yanlış bir yola giriyorlar. Dediğiniz gibi daha büyük problemler çıkacak.

   Sil
 3. O değilde hükümetler değişip de koltukların yeni sahipleri geldiğinde altından kalkılması çok zor problemlerle karşı karşıya kalacaklar, canım ülkem kaç yıl geriye gider düşünmek bile istemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de problemlerin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Çok dikkat edilmeli.

   Sil
 4. Yerimizde saymaktan geçtim, gittikçe geriye gidiyoruz. Allah yardımcımız olsun.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım herkes kendine gelir ve toparlarız.

   Sil
 5. Güzel bir paylaşım olmuş.. Gündemi saçma sapan şeylerle meşgul etmelerinden dolayı milyonlarca insanımız dünyadan bir haber yaşıyorlar. Bizlerse nasıl sesimizi duyuracağımızı şaşırmış durumdayız. Tut ki duyurduk , bu seferde vatan haini ilan edilirsin.. Allah yardımcımız olsun.. Nereye gittiğimizi bilmeden nasıl yeni nesiller yetiştireceğiz :(

  YanıtlaSil
 6. Teşekkür ederim. Evet bu dönemde vatan hainin ilan edilmek çok kolay. Umarım daha iyi olur.

  YanıtlaSil
 7. Geçtiğimiz senelerde düzenli olarak yaşlı bakım evlerine gidip oradaki yaşlılarla ilgileniyordum. Bu zamanla öyle bir hal aldı ki kendi aile büyüklerime ve yakınlarıma zaman ayıramaz olmuştum. Bir gün arkadaşlarımdan biri şöyle dedi 'ne zaman konuşsak bakım evindesin, oraya gideceğine anneannenle ilgilensene' durdum düşündüm bakım evine haftada 2 gün gidiyorsam, anneanneme 2 haftada 1 gidebiliyordum. Sonra yaptığım şeyin aslında yardımdan çok saçmalık olduğunu anladım. Yakınımdakiyle ilgilenmek yerine bambaşka meşguliyetler edinmiştim. Sanıyorum bizlerin genel yapısında bu var. Gözümüzdeki çöpü görmeyiz başkasındaki kusuru buluruz. Yardımımız da bu şekilde.. Yine aynı şeyi diyeceğim 'eve lazım olan camiye haramdır'.. Bu konuda kendi adıma birşey yapmadığımdan aslında konuşmakta pek haddime değil ama yine de fikir belirtmek istedim. Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum önce kendimize ve çevremize yararlı olmalıyız. Bu konu da çok hassas ve kendi vatandaşlarımıza zarar verecek adımları atmamalıyız. Teşekkürler yorum için.

   Sil
  2. Merhaba Turgay bey, bütün doğruları ve ülkemizin geleceğini ilgilendiren olayları ele almamız ne güzel. Yağmur Yagar'in ayrıca tabii ki sizin bütün bu yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil. Öncelikle kaleminize ve emeğinize sağlık. Ama öyle bir duruma geldik ki millet olarak, Sussak vatan hainiyiz, konuşsak vatan haini. Biz henüz kendi doktorlarımızi, muhendislerimizi, öğretmenlerimizi ve vatandaşlarımızı,gençlerimizi refah ve huzur içinde yaşatamazken, mülteci olarak ülkemize sığınan bu insanlara vatandaşlık vermek,onları bedelsiz ev sahibi yapmak aklın ve mantığın neresine konabilir bilmiyorum. Tabii ki o insanlar ölmesin, masum, günahsız çocuklar, bebeler ölmesin hiçbir vicdan sahibi insan bunu istemez. Ama benim çocuklarımın geleceğinin de çalınmasına izin verilmesini asla kabul edemem. Blogunuzu takibime aldım müsait olduğunuz bir zaman da sizi de bloğumda ağırlamaktan mutluluk duyarım. Saygılarımla.

   Sil
  3. Merhaba Zehra hanım. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Bu çok büyük ve önemli bir karar. Önünü arkasını iyice düşünmeli. Yıllar sürecek etkileri olacaktır. Ben de blogunuzu takibe aldım. Selamlar.

   Sil
 8. işsizlik, yoksulluk, fazla nüfus gibi sorunlar yetmiyordu, bir de bu çıktı. yazık ülkemize yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suriyeliler bu sorunları daha da arttıracak. Çok kalabalıklar.

   Sil
 9. Bu olaya şiddetle karşıyım, takipteyim. Sizide blog sayfama beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz. Ben de takibe geliyorum.

   Sil
 10. Merhaba, beni eklemiştiniz ancak geri dönüş yapabildim, ben de takibe alıyorum sizi. Konuya gelince...hepsinin masrafı hepimizin cebinden vergi olarak çıkacak, bu maddi tarafı, onun dışında manevi etkileri çok daha yıkıcı olacak...ne yazık ki durum kötü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ebru hanım. Dediğiniz gibi asıl büyük problem maddi değil manevi etkilerinde olacak. Umarım dönerler bu yanlıştan.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!