11/21/2015

1 Kasım seçimleri sonunda milletvekili seçilen adayların mecliste yemin törenleri gerçekleşti. Bu yemin törenlerinde dikkat çeken husus, bazı milletvekillerinin standart şekilde yemin etmedikleri ve siyasi görüşleri çerçevesinde sembolik hareketler yapmalarıydı.

Aslında görüşlerini sembolik hareketlere indirgemelerine gerek yok. Zaten o görüşleriyle birlikte mecliste yer alacaklar ve inandıkları değerleri savunacaklar. 


Sembollerle yemin eden milletvekillerinden olan HDP milletvekili  Leyla Zana, 24 yıl önce de yemin töreninde Kürtçe konuştuğu için kriz çıkmasına yol açmıştı. 24 yıl sonra Leyla Zana tepkiler geleceğini bildiği halde yeminine hem Kürtçe konuşarak başladı hem de metni tam okumadı. Yemini tekrar okuması istendiği halde kabul etmedi. Yemini geçersiz sayıldığı için milletvekilliği tartışılır hale geldi. Sembollerle kendini ifade etmek isterken, milletvekili olarak siyasi görüşlerini açıkça ifade edebilme hakkını kaybetme durumuyla karşı karşıya. Sembollerle yemin diğer milletvekilleri şöyle:

CHP İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi

AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk Rabia İşareti

CHP İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel Ankara' daki patlamada hayatını kaybedenlerin resimlerini yakasına taktı

AKP İzmir milletvekil Necip Kalkan boynunda Türk bayrağı

HDP Batman milletvekili Mehmet Ali Aslan yeminden önce Arapça konuştu

AKP Bayburt milletvekili Şahap Kavcıoğu HDP' li vekillere dönerek yemin metnini okudu

CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayıcı

AKP Bursa milletvekili Bennur Karaburun yemine Besmeleyle başladı

CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba Ankara' daki patlamada hayatını kaybeden CHP Malatya Gençlik Kolları üyelerinin resimlerini yakasına taktı
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!