8/13/2015

AKP ile CHP arasında gerçekleşen koalisyon kurma görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın 7 Haziran seçimlerinden sonra, 1 ay bekleyerek, hükümet kurma görüşmelerine başlaması için görev verdiği AKP genel başkanı Ahmet Davutoğlu, '' CHP ile ortak bir hükümet kurma zemini bulamadık, erken seçim güçlü ihtimaldir '' açıklamasını yaptı.


Yani seçimlerden yaklaşık 2 ay sonra yeniden bir seçim yapılması gerektiğine karar verildi. AKP ile koalisyon yapma ihtimali olan MHP' de koalisyon kurma konusundaki katı tutumunu sürdürdü ve koalisyon olasılığının önünü tıkadı. Aynı şekilde HDP de AKP ile koalisyon yapmayacağını açıklamıştı. Her iki parti de AKP- CHP koalisyonunun daha uygun olacağını belirttiler. Oysa kendileri de hükümette yer alabilirlerdi ama bundan kaçındılar. Siyaseti, iktidarda yer almak için değil de muhalefette olup sürekli eleştiri yapmak için yapıyorlardı galiba. Ayrıca, başta Kemal Derviş olmak üzere pek çok kanaat önderi ve kuruluş da AKP- CHP koalisyonuna yeşil ışık yakıyordu. Buna da gerekçe olarak, ekonomik problemlerin gün geçtikçe büyümesi, IŞID' in sınırımıza kadar gelmesi, dış siyasi etkenlerdeki belirsizlikleri gösteriyorlardı. Onlara göre bir an önce güçlü bir hükümet kurulmalı ve sorunların çözümü için çalışmalıydı. Bu verilerin ışığında görüşmeler başladı. Seçimden önce biri birlerine en ağır şekilde eleştirilerde bulunan iki partinin yakınlaşması, ülke genelinde bir virüs gibi yayılan kutuplaşmayı da azaltabilirdi. Bu esnada, AKP hükümeti de IŞID ve PKK hedeflerini vurmaya devam ediyordu. Buna paralel olarak PKK saldırıları ve şehit haberleri de gelmeye başladı. AKP, bir yandan da kamuoyu yoklamaları yapmayı ihmal etmiyordu. Yapılan araştırmalar, silahların tekrar ortaya çıkmasının AKP' nin oylarını yükselttiğini ve yapılacak bir erken seçimde tek başına iktidar olabileceğini ortaya koyuyordu. Bu sonuçlar AKP' nin stratejisinin değişmesine yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın da koalisyonu değil, erken seçimi tercih ettiğini belirttiği bir ortamda, CHP ile yapılan görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması kaçınılmazdı. İç ve dış belirsizliklerin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde, boşa geçen 2 ay. Seçimin de en erken Kasım' da yapılacağı düşünülürse toplam 5 ay belirsizlik devam edecek. Seçim için harcanacak yüz milyonlarca lira da cabası. 
Categories:

9 yorum:

 1. Bu durumun müsebbibi HDP yi şirin çocuk gibi göstererk son seçimde destekleyen bir kısım aydın geçinenlerdir.Türkiye ye bu güne kadar yapılan koalisyonların Ülke'ye bir şey kazandırmadığını düşünürsek,belki de böylesi daha hayırlı olmuştur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aydın denilen insanlar bir alem zaten. Doğru söylüyorsunuz. Geçmişteki koalisyonlar pek verimli olmadı. Ama bu koalisyon hem şu ortamda boşa vakit geçirilmesini engellerdi. Hem de kutuplaşmayı azaltırdı.

   Sil
 2. akp tek başına iktidar olan kadar seçimlere devammmm

  YanıtlaSil
 3. Bu durum milletin iradesini tanımamaktır..Çok yazık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. İstedikleri sonuçlar gelirse millet iradesi diyorlar.

   Sil
 4. AKP tek başına iktidar olursa bunda benim oyumun rolü olmayacak.

  Ölürüm daha iyi. O derece artık...

  YanıtlaSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!