8/19/2015

   Gezici Araştırma Şirketi' nin son anket çalışması olan, bugün seçim olsa kim kazanır anketi yayınlandı. Bu ankette dikkat çekici olan veriler, bugün seçim olsa hangi partinin seçimde ne kadar oy alacağı değildi. 

Seçimde oy kullanmayacak olan seçmenlerin, hangi parti mensubu olduğu ve seçim sonuçlarını nasıl etkilediği ile ilgili veriler ilginçti. Bu ankete göre, seçimde oy kullanmaya gitmeyen kitlenin yüzde 60-65 lik bölümünü CHP' li seçmen oluşturuyordu. 7 Haziran genel seçimlerinde sandığa gitmeme oranı yüzde 17 idi ve bu oran yüzde 20' ye çıkarsa AKP yüzde 42- 44 arası oy alabiliyor ve bu da AKP' yi tek başına iktidar yapabiliyor. AKP' ye yakın araştırma şirketlerinin,  AKP' nin aldığı oyları yüksek gösterip algı operasyonu yaparak, sandığa gitmeme oranını arttırmaya ve AKP' nin tek başına iktidar olmasını sağlamaya çalıştığı da iddia ediliyor. 
    Son yıllarda yapılan seçimlerden önce, CHP seçmeninin mutlaka sandığa gitmesinin gerektiği, yoksa AKP' nin tek başına iktidara geleceği vurgulanıyor. Adeta sandığa gitmeyi ve CHP' ye oy vermeyi zorluyorlar. Burada bazı sorular sormak gerekiyor: 
 • Bu seçmenin kendi iradesiyle CHP' ye oy vermeme hakkı yok mu? 
 • Neden CHP, bu seçmenin kendisine oy verme potansiyeli varken sandığa bile gitmiyor sorusunun cevabını aramıyor? 
 • Cevabını bulup da çözümünü üretmiyor? 
 • Mersin, Antalya, İzmir gibi şehirleri yöneten CHP' li yerel yöneticiler, ne ortaya koymuşlar da genel seçimlerde CHP' ye oy verilmesi bekleniyor? 
 • Neden CHP hayat tarzı dışında, kalkınma, gelişmişlik, yatırımlar vb. konularda bir umut vaat edemiyor? 
 • Potansiyel CHP seçmeni çantada keklik mi görülüyor? 
 • Kimi lider seçersek seçelim, hangi politikaları uygularsak uygulayalım bize gözü kapalı oy verirler mi deniyor? 
 • Neden bu seçmeni ikna etmek için uğraşılmıyor?
 • Aman ha AKP tek başına iktidara gelir korkutmasından başka bir argümanınız yok mu? 
      Bu sorular uzar gider. Ama bu kafayla gidilirse ne seçim sonuçları değişir ne de potansiyel CHP seçmeni sandığa gider.
Categories:

6 yorum:

 1. CHP seçmeni adına çok yerinde tespitlerde bulunmuşsunuz,kutlarım sizi.Artık eskisi gibi takım tutar gibi parti tutma zihniyeti sona ermiştir.İnsanlar refahtan daha fazla pay almak istiyorlar.Emekliye 2 maaş ikramiye ve asgari ücretin 1500 TL olması gibi basit vaatler seçmeni tatmin etmiyor diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için. CHP yöneticileri hala seçmenlerinin takım tutar gibi partiyi tutmasını bekliyorlar. Dolayısıyla kendi seçmeninin ne beklediğiyle ilgilenmiyorlar.

   Sil
 2. Doğrusu şimdi seçim hükümetine bakan vermekten bile ürken muhalif siyaseti iktidar yapmaya seçmen çekinecektir. CHP, hiç olmazsa üstünde AKP ile anlaşmış olduğu konuları toplumsal somutluğa erdirinceye kadar koalisyon hükümetinde yer alma cesareti göstermeliydi.

  YanıtlaSil
 3. Bu tür karmaşık durumlarda hep puan kaybeden olmayı başarıyor CHP. Ama AKP' nin de CHP ile gerçekten koalisyon yapmayı istediğine tam emin değilim.

  YanıtlaSil
 4. Uzun soluklu bir koalisyon hükümetini zaten beklemiyorduk ama ülkeyi seçime götürecek bir şeçim hükümetinde yer almasını umuyorduk.CHP son icraatları ile seçmende hayal kırıklığı yaratmıştır.Hele seçmene yalvarırcasına ,bana 4 yıl iktidarı verin diyerek ağlamasına ne demeli ! Sadaka isteyen dilenci misali..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CHP hükümette yer almak için en çok uğraşan partiydi. Ama bu da seçmende olumsuz bir algı oluşturdu.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!