8/09/2014

          Yarın büyük gün. 10 Ağustos 2014 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş adaylar.
            Bu seçimin diğer cumhurbaşkanlığı seçimlerinden farklı yanı, seçimin meclis tarafından değil halk tarafından yapılacak olması. Diğer bir fark ise seçim sonuçlarına göre yönetim sisteminde ortaya çıkabilecek değişiklikler olacak. Bilindiği gibi Ekmeleddin İhsanoğlu mevcut parlementer sistemin  devam etmesini isterken, Tayyip Erdoğan başkanlık sistemine benzer iç siyaseti de kapsayan bir yönetim şekli istiyor. Daha ileriki dönemde de başkanlık sistemine geçileceğini söylüyorlar zaten. Seçilemeyeceği kesin olan Selahattin Demirtaş' ın adaylığı ise, kimilerine göre, Ekmeleddin İhsanoğlu'  na gidecek oyları bölmek için, kimilerine göre de seçim ikinci tura kalırsa, kendi oyları için adaylarla pazarlıklar yapmak için. 

           Görünüşe göre Tayyip Erdoğan ilk turda büyük bir farkla cumhurbaşkanı seçilecek. Ortak aday Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde tam bir konsensus sağlanamaması, bir kısım CHP seçmeninin ve yöneticilerinin açıkça tavır koyması, bazı seçmenlerin oy kullanmaya gitmeyeceklerini ya da Selahattin Demirtaş' a oy vereceklerini söylemesi seçimin ilk turda biteceğini gösteriyor.
            İşin ilginç yanı Erdoğan' ın yönetim tarzından memnun olmayan bazı CHP seçmeninin, kendi partisinin adayına tepki olarak oy vermemesi ya da Demirtaş' a oy vermesinin yine Erdoğan' a yarayacak olması. Bu hamleyle Erdoğan' ın seçilmesini garantiye alıyorlar. Erdoğan' ın artıları, seçmeninin her türlü olumsuzluğa rağmen birlik olması, profesyonelce yapılan seçim kampanyası, diğer adaylardaki oy bölünmesi ve Erdoğan' ın karizması.
           

Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!