6/29/2014

         Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğluna CHP seçmeninin önemli bir kısmı tepki gösterdi. Hatta bazı milletvekilleri parti disiplinini hiçe sayarak rahatsızlıklarını kamuoyuna açıkladılar. Muhafazakar bir aday istemediklerini ve CHP' nin kendi adayını çıkartması gerektiğini söylediler. Hatta CHP' nin ikinci adayı olarak Emine Ülker Tarhan' ın ismi gündemde. Parti yönetimi ise aday profili yada parti ilkelerinden ziyade Tayyip Erdoğan' ın kaybetmesini sağlayacak adayı bulma arayışında. Sonuç odaklı ya da pragmatik bir yaklaşım benimsiyor. Yerel seçimlerde de aynı politikayı uygulamışlardı. Ankara' yı parti içi muhalefete rağmen neredeyse kazanıyorlardı.
      Parti yönetimi de muhalif milletvekilleri de en büyük tehlike olarak Tayyip Erdoğan' ı görüyorlar. Anlaşamadıkları nokta ise bu hedefe ulaşma yöntemleri. Parti yönetimi sağ seçmenden oy alabilecek adayları kullanma dahil her yolu denerken muhalifler ise partinin sol ve Atatürkçü çizgide kalarak sol adaylarla yarışmasını istiyor. 
         CHP seçmeninin bir kısmı tepki için sandığa gitmeyeceğini söylüyor. Baykal,  Feyzioğlu, Büyükerşen hatta Kılıçdaroğlu bile aday olsa Erdoğan' ın ilk turda seçilmesi kesin gibi görünüyor. Yani bu muhalif yaklaşım Erdoğan' ın ekmeğine yağ sürüyor. Aynı zamanda Erdoğan' a en çok tepkiyi gösteren grup olan muhaliflerin Erdoğan' ın kaybetmesine yol açabilecek çatı aday projesine destek vermemeleri çok ilginç. 
            Abdullah Gül' ün dediği gibi, insan gerçekten hayret ediyor.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!