5/05/2014

1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Sendikaların özellikle DİSK' in Taksim' de kutlama ısrarına rağmen, hükümetin bunu kabul etmemesi nedeniyle Taksim' de kutlama yapılamadı.  Polis ablukası altına alınan Taksim' e yürüme çabaları sonuçsuz kaldı.
  
1 Mayıs' ın sendikalar tarafından,  Taksim' de kutlama ısrarının sebebi 1977 yılına uzanıyor. 1977 yılındaki 1 Mayıs kutlamalarında 37 kişinin hayatını kaybetmesi, 130 kişinin yaralanması ve 470 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olay tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak geçti. Orada ölen insanları anmak için Taksim' de buluşmak isteniyor.
      
                                              
Taksim kutlamasını devletle hesaplaşma ve çatışma fırsatı olarak gören gruplar da Gezi' de olduğu gibi kendi kavgalarını vererek olayların başka bir boyuta taşınmasına neden oluyorlar.
Polis de çok sert tepki göstererek, tomalı ve biber gazlı müdahalelerde bulunuyor. Bir çok gösterici ve polis yaralanıyor. Ayrıca maddi hasar meydana geliyor. Olaylar sonucunda kutuplaşma şiddetleniyor ve bir sonraki eyleme herkes daha öfkeli geliyor.
                                               
      
Bu eyleme katılanlar, şanlı direniş, direne direne kazanacağız gibi söylemlerle yıllar öncesinin sloganlarını kullanıyorlar. Aynı şekilde davranmaya yani kavga ederek sonuç elde etmeye uğraşıyorlar. Ne yazık ki çok okuyan, ilerici, bilgili ve kültürlü olması gereken sol, sadece bağırıyor ve kavga ediyor. Gerici denilen AKP çalışarak, sabrederek, organize olarak seçmeni ikna ediyor ve yıllardır ülkeyi yönetiyor. İlerici sol ise kavga edip slogan atıyor. Bu davranışların da  halkta karşılığı maalesef bulunmamaktadır. Halka rağmen halk için söylemleri bırakılmalı ve halkın isteklerine kulak verilmelidir. Solun, halk tarafından algılanan olumsuz imajı düzeltilmeli, daha modern, daha barışçıl söylemlerde bulunulmalıdır. Aksi taktirde bildik çatışma görüntüleri devam edecek ve iktidar da değişmeyecektir.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!