11/01/2019

Tarihin sıfır noktası olarak adlandırılan Göbeklitepe, tarihin ilk mabedi ve inanç merkezi. Şanlıurfa' nın şehir merkezine 22 km uzaklıktaki Örencik Köyü' nde yer alan Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine girdi. 80 dönüm alana sahip olan Göbeklitepe, Neolitik dönemin önemli bir inanç merkezi sayılıyor. Göbeklitepe' nin M.Ö. 10.000 yılında, yerleşik hayata geçilmeden, avcı olarak yaşanılan bir dönemde inşa edilmiş olması, tarihin yeni baştan yazılmasına neden oldu. Çünkü göçebe toplulukların tarımı öğrendikten sonra yerleşik hayata geçtiği sanılıyordu. Göbeklitepe inşa edildikten 1.000 yıl sonra bilinmeyen bir nedenle üzeri toprakla örtülerek kapatılmış. Göbeklitepe' nin ilk keşfi 1963 yılında kadar gitse de o dönemlerde pek dikkat çekmemiş. Hatta 1983 yılında bir çiftçinin burada bulduğu bir heykeli müzeye götürmesi bile ilgi görmesini sağlamamış. Çünkü müzeye götürülen eserin değerini anlayacak bir uzman yokmuş 1995 yılında Alman arkeolog Klaus Schmidt' in öncülüğünde yapılan kazılarla bu yapı gün yüzüne çıkmış. Bölgede 20 tapınak tespit edilmiş ve bunların 6 tanesi ortaya çıkartılmış.

 12.000 yıl önce ellerinde hiç bir alet olmadan sadece çakmak taşlarını işleyerek böylesine büyük bir mabet yapmaları çok şaşırtıcı.
Boyu 6 metreyi, ağırlığı 40 tonu bulan dikilitaşlar

Sütunların üzerinde boğa, yaban domuzu, yılan, yaban ördeği, tilki gibi hayvan figürleri bulunuyor.                 


Doğuş Grubu, Göbeklitepe' nin korunması ve kazı çalışmaları için 20 yıllık sponsorluk anlaşması  imzalamış ve 15 milyon doların üzerinde bir yatırım yapmış. Bu yatırım ziyaretçi alanı, canlandırma merkezi, kazı alanına yürüyüş yolu, otopark, altyapı, lojistik ve güvenliği kapsıyor. Bölgeye yaklaştığınızda tertemiz ve bakımlı olduğunu hemen fark ediyorsunuz.

Ziyaretçi merkezinde Göbeklitepe hakkında tanıtım filmini izleyebiliyorsunuz.


Ziyaretçi merkezi
Orak. Neolitik Dönem. Boynuz ve Çakmaktaşı

Göbeklitepe' nin çevresi

Müzekart geçerli
Categories:

28 yorum:

 1. Selam.
  Ne kadar şanslıyız ki bizim topraklarımızda bu yer lakin hiç değer bilemiyoruz...
  Böyle geçmişe ait kalıntılar, yaşama dair bulgukar bulundukça aslında bizde o ladar ileri medeniyete sahip değilmişiz gibi hissediyorum.
  Sonuçta o dönemlerde de medeniyet ilerlemiş.
  İyi geceler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet sanki biz ilerledik diye düşünüyoruz ama bu tür yerler aklımıza bir soru işareti düşürüyor. Selamlar.

   Sil
 2. Çok güzel bir yermiş.Gorulecek ne çok yer var..

  YanıtlayınSil
 3. Hâlâ gidemediğim, en çok görmek istediğim yerlerden biridir Göbeklitepe. Paylaşımınızı keyifle okudum.

  YanıtlayınSil
 4. Göbeklitepe hakkında YouTube’da çok video izledim. Yazdığınız gibi üzerinin neden kapatıldığı ve ayrıca ibadethane mi olup olmadığı tartışılıyormuş.

  YanıtlayınSil
 5. ah çok istiyorum görmeyi. hatta deli oluyorum gitmek için. doğuya hiç gitmedim sırf burası için bile gitmeyi istiyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok heyecan verici bir yer. Mutlaka fırsat yaratılmalı.

   Sil
 6. Merhabalar.
  İsmini duyduğum, ancak hakkında hiç detaylı bir bilgiye sahip olmadığım Göbeklitepe ile ilgili paylaştığınız blog sayesinde yeterince bilgi sahibi oldum. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Göbeklitepe'nin tarihin ilk mabedi ve inanç merkezi olması, gerçekten çok ilginç ve bir o kadar da Göbeklitepe'ye ayrı bir kıymet ve ayrıcalık kazandırıyor. Çok güzel, yararlı ve bilgilendirici bir blog paylaşımıydı. Çok teşekkür ederim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 7. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Gerçekten çok kıymetli bir yer. İyi koruyup iyi tanıtmamız gerekiyor.

  YanıtlayınSil
 8. ooooo gittin he ne güzel yaaa herkes görmeli herhaldeee :)

  YanıtlayınSil
 9. Burada ben de çok etkilendim. İnsanın aklı sırrı almıyor. O devasa taşları nerelerden taşıyıp da oraya diktiniz? Son 6 ay içinde epey değiklikler olmuş yalnız. doğuş Grubu iyi çalışıyor. Güzel bir tanıtım, güzel fotoğraflar. Elinize sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Doğuş Grubu Göbeklitepe için bir şans olmuş. Tertemiz ve bakımlı bir yer olmuş. Göbeklitepe insanı merak ettiren heyecan verici bir yer.

   Sil
 10. muhteşem bir yer gerçekten harika bir yazı olmuş Turgay Bey, ben de ilk fırsatta gitmek istedim, çok etkileyici, elinize sağlık..:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Eren Hanım. Görülmeye değer bir yer.

   Sil
 11. İnsanlık tarihi nice sırlara vakıf. Göbekli tepenin görünen yüzü sırrı sureti. Göbekli tepenin görünmeyen yüzü suretin sırrı. İnsan büyük bir tefekkürün içinde kayboluyor gibi oluyor. Bize feyzalmak düşer. otantik bütün tarihi değerler çok ilgimi çeker. Teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Görünen yüzü kıymetli kılan görünmeyen yüzü dediğiniz gibi. Teşekkür ederim.

   Sil
 12. Zamanında oralara kadar gidip Göbeklitepe yi ziyaret etmemiş olmama yanarım. Tanıtım için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
 13. Que interessante, adorei as fotos .
  Beijos boa semana
  www.bellapagina.blogspot.com.br

  YanıtlayınSil
 14. Çok güzel umarım korurlar .

  YanıtlayınSil
 15. en acısı da şu, 63 ve 83 yıllarında buluntular var ama bizde bu yapıyı ortaya çıkaracak arkeolog yok, yok mu? Var, ee niye hep bir yabancı yapıyor kazıları, niye edebi eserlerimizin orijinalleri avrupada, niye? neyse çok sorgulamaya hacet yok, görmek güzel olmalı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yabancılar ve orada dolanan çiftçiler olmasa nice tarihi eserimiz ortaya çıkamayacakmış maalesef.

   Sil
 16. Gezmeyi çok istiyorum, fotoğraflar harika. Antik kentleri gezip o havayı solumak çok farklı bir duygu :))

  YanıtlayınSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!