6/23/2019

31 Mart 2019' da yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sonuçlarında oluşan fark, Ak Parti yönetimi tarafından yeterli bulunmayınca çeşitli hamleler yapılmış fakat istenilen sonuca ulaşılamamıştı. Bunun üzerine YSK sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi gibi garip ve toplumu ikna etmeyen bir karar aldı. İstanbul' lular bir kez daha sandık başına gitmek zorunda kaldı. 

23 Haziran' da yapılan seçimde 806.415 oy farkı ve % 9,22 yüzde farkıyla Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Bir önceki seçimde 13.729 olan fark 2,5 ay gibi kısa bir sürede 806.415' e çıkmış oldu. Bu Ak Parti açısından büyük bir mağlubiyet anlamına geliyor. Aynı seçimi ikinci kez kaybetmiş oldular. Ekrem İmamoğlu ilk seçimi kazansaydı kazanan belediye başkanı olacakken ikinci kez kazanınca kahraman oldu. Binali Yıldırım saat 19:20' de yaptığı centilmence açıklamayla seçimi Ekrem İmamoğlu' nun kazandığını belirtti ve onu tebrik etti. İmamoğlu da tüm İstanbul' u kapsayıcı şekilde bir konuşma yaptı.
Fark Neden Arttı?
1) Bence bu seçimin sonucunu belirleyen birinci madde ekonomik kriz. Süleyman Demirel' in dediği gibi '' Tencerenin deviremeyeceği hükümet yoktur''. 1 yıldan fazladır süren ekonomik kriz insanların hükümetten umudunu kesmesine neden oldu. Bu sorunu çözeceklerine dair inancın kaybolmasını sağladı. Bu da sandığa yansıdı.
2) Ekrem İmamoğlu' nun samimi, sevecen ve kucaklayıcı hali seçmende karşılık buldu. Kullandığı yapıcı dil yıllardır kavgadan bıkmış seçmen için bulunmaz nimetti. 31 Mart seçiminin iptal edilmesinin hemen ardından teşkilatı ve seçmeni ayağa kaldırıp seçim süreci boyunca motive etti. 
3) Seçimin iptali kararı toplumu ikna etmedi. İmamoğlu' nun mağdur olduğu algısı oluştu daha çok. Ak Parti tarafının yaptığı oyların çalındığı gibi propagandalar hiç bir işe yaramadı.
4) Bu seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan son haftaya kadar sahaya çıkmadı. Adaylar arasında seçimin yapılması istendi. Bu yarışta İmamoğlu daha aktifti ve öne geçti. Bu durum ortaya çıkmaya başlayınca içişleri bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sahaya indi. Özellikle son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan sert bir propaganda yapmaya başladı. O sertleştikçe İmamoğlu oyunu daha çok arttırmaya başladı. Millet artık sert siyasetten bıkmıştı ama Ak Parti yöneticileri tehdit ve korkutma politikasına devam etti.
5) İsmail Küçükkaya' nın düzenlediği tartışma programında da Binali Yıldırım öne geçecek hamleyi yapamadı. Ekrem İmamoğlu da öne geçemedi ama tartışma programından sonra da önde olmayı sürdürdü. Binali Yıldırım' ın vadettiği indirimler, parasal yardımlar bile karşılık bulmadı.
6) Medyanın tamamı neredeyse hükümet yanlısı yayınlar yaptı. Ekrem İmamoğlu ve CHP aleyhine çok sert ve olumsuz yayınlar yaptılar. Seçmen bunlara hiç yüz vermedi. Kararlı bir şekilde sandığa gitti.
7) Ak Parti kanadından olmayacak hamleler geldi ve kaybın kesinleşmesini sağladı. Karadenizliler' e Pontus denmesi Karadenizli oylarını, Kürt ama onlar da insan sözü Kürt oylarını, Öcalan' ın mektubunun yayınlanması ve savunulması MHP oylarını kaybettirdi. 
8) Chp seçmeninin ve sandık görevlilerinin oylarına sahip çıkması. Seçmenlerin tatillerini yarıda kesip oyunu kullanmak için gelmesi, sandık görevlilerinin son ana kadar oyları koruması, CHP' nin oyları kendi sisteminde sayması oy kaybının önüne geçti. 
9) Hükümetin genel yönetimi, lüks tüketim, israf,  partili olmayanların dışlanması, Suriyeli meselesi gibi konularda hükümete mesaj verildi.
Categories:

20 yorum:

 1. Tespitleriniz tam yerinde olunca söyleyecek söz kalmamış, emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 2. İnadına nefret dilini kullananlar da anlasalar keşke de ülke elden gitmiş gibi saçma sapan laflar etmeseler. Elinize sağlık, güzel tespitlerde bulunmuşsunuz

  YanıtlayınSil
 3. Tam yerinde tespitler, güzel yazmışsınız. Halkı enayi yerine koymalarının sonucunu aldılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Halk cevabını sandıkta vermiş oldu.

   Sil
 4. Maddelerin hepsini tek tek okudum. Ve düşündüklerimi yazmışsınız. Sandık sonucu tüm bunların sonucunda sanki belliydi artık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Pek çok sebep bir araya geldi ve bu sonuç ortaya çıktı. Selamlar.

   Sil
 5. "Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir."
  İşte bu durumda çıkış yolu ADALET oldu...ilahi adalet...
  Her şey güzel olacak

  YanıtlayınSil
 6. Ekrem İmamoğlu'nu Beylikdüzü'nden çok iyi biliyoruz. İstanbul için doğru tercih olduğu görülecek inşallah.

  YanıtlayınSil
 7. Tespitleriniz yerinde olmuş. Birinin kazanmak için, diğerinin kaybetmek için çok sebebi vardı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz çok doğru Arif Bey. Kazanmak ve kaybetmek için çok sebepleri vardı. Selamlar.

   Sil
 8. En önemlisi, zihniyet yapısı vatandaş tarafından görülmeye başlandı diye düşünüyorum. 16 senedir Cumhuriyet Tarihi dersi okuyoruz, nihayet yeni yeni bir şeyler anlamaya başladık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farkındalıklar belli bir noktaya varınca davranış değişikliği sandığa yansıdı.

   Sil
 9. ben de öncelikle ekonomiyi neden olarak görüyorum. vatandaş cebindeki paraya ve herşeye gelen zamlara bakar. ivit, iptal de zayıflattı akp yi. komik oldular yaa. kaşındılar valla. bi dee binalinin ekrem karşısında şansı yok yaa. binali iyi insan ama biraz beceriksiz ve komik duruyoo :) şimdi ama tamam da, ekonomi bozuk zaten ekrem de ne yapsın valla bakalım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu krizde başarılı yönetirse daha da büyür. Hamaset yaparsa lafla kimse ona destek olmaz. Siyaset değil icraat yapmalı.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!