4/01/2019

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' nin ilk  yerel seçimi olan 31 Mart 2019 yerel seçimleri büyük sürprizlerle sonuçlandı. Cumhur İttifakı'yla Millet İttifakı' nın yarıştığı seçimlerde her iki grup da kendisini başarılı sayabilir. Toplam oy oranlarına bakıldığında Cumhur İttifakı % 51,63 oy alırken Millet İttifakı % 37,55 oy aldı. Burada Cumhur İttifakı başarılı görünüyor. Ama belediye başkanlıklarının kazanıldığı illere bakılırsa Millet İttifakı önemli bir zafer elde etmiş görünüyor. Tabi ki yapılacak itirazlar İstanbul gibi çok az farkla biten yerlerin kazananını değiştirebilir. Bu seçimde sert ve ayrıştırıcı söylemin seçmenden tepki gördüğü, ılımlı yaklaşımın daha çok tercih edildiği görüldü. Seçime katılım oranı % 84,67 oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' yle koalisyonların ortadan kalkacağı söyleniyordu. Görünen o ki yeni sistemde koalisyonlar seçimden sonra değil, seçimden önce yapılmaya başlandı.
AKP
39 ilde seçim kazandı. Genel olarak bakıldığında Cumhur İttifakı bu seçimi yerel seçimden çıkartıp genel seçim havasına soktu. Beka sorunu üzerinden siyaset yaptı. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan 59 il ve 43 ilçede toplam 102 miting yaparak adayların önüne geçti. Projelerden çok rakipler konuşuldu. Oldukça sert söylemlerde bulunuldu. Hakaret ve tehdite kadar giden sözler söylendi, kalpler kırıldı. Bu davranışlar herkesin cumhurbaşkanı olacağım söylemini geçersiz kılmış oldu. Ama bu davranış seçmeni de rahatsız etti ve bu da sonuçlara yansıdı. 

CHP
25 yıldır AKP ve muhafazakar sağ tarafından yönetilen İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Hatay ve Eskişehir gibi önde gelen büyük iller dahil 21 ilde kazandı. Son yıllardaki seçimlerde büyük oranda kayıp yaşayan CHP için büyük bir zafer bu. Tabi İYİ Parti' nin desteği ve Kürt seçmenin bir kısmının oylarının katkısı da bu sonuçta önemli bir faktör oldu. Ama asıl önemli faktör doğru adayların belirlenmesi ve doğru bir seçim stratejisinin uygulanması. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi sağ seçmenden de oy alabilecek adaylar sandıkta karşılık buldu. Ekonomik krizle birlikte AKP' nin sert ve ayrıştırıcı söylemleri seçmen üzerinde CHP lehine bir etki yarattı. Oy kullanmak istemeyen CHP seçmeni de sandığa gitti. 

İYİ Parti
Herhangi bir ilde belediye başkanlığı kazanamamasına rağmen seçimin galibini belirleyen parti oldu. Millet İttifakı' yla uyumlu bir şekilde çalışarak CHP' ye önemli bir destek verdi. Ak Parti ve MHP' de kritik oy kayıplarına yol açtı. CHP' ye tek başına oy vermeyecek milliyetçi ve muhafazakar seçmenin oylarının Cumhur İttifakı' ndan Millet İttifakı' na dönmesini sağlayacak bir alternatif yarattı. Mersin' de İYİ Parti adayı Burhanettin Kocamaz' ın, kendisi seçime katılamamasına rağmen desteklediği Ayfer Yılmaz % 12 oy aldı. Bu oylar hem Mersin' de Cumhur İttifakı' nın adayı Hamit Tuna' nın hem de Tarsus MHP adayı Şevket Can' ın seçimi kaybetmesine neden oldu. Amiyane tabirle Burhanettin Kocamaz giderken Hamit Tuna' yı ve Şevket Can' ı da yanında götürdü. Ayrıca Burhanettin Kocamaz' a oy vermeyi düşünen bir kesim onun seçime katılamamasıyla CHP adayı Vahap Seçer' yöneldi. 

MHP
Beka söylemleri AKP' den çok MHP' ye yaradı. Milliyetçi oylardaki artış MHP' nin oylarına yansıdı. 11 ilde belediye kazanan MHP açısından da başarılı denilebilecek bir seçim oldu.

HDP
8 ilde belediye kazanabilen HDP bu seçimin kaybedeni oldu denilebilir. Batıdaki büyük şehirlerde aday çıkartmayarak CHP' ye örtülü destek verdi. Kürt seçmenin ağırlıklı olduğu Şırnak, Bitlis, Muş ve Bingöl' de AKP' ye kaybetti. Bunda HDP' nin son dönemlerde ivme kaybetmesiyle birlikte kayyumların bu bölgelerdeki olumlu çalışmaları etkili oldu. Tunceli' de ise Komünist Parti' ye kaybetti.

Komünist Parti
Seçimin en çok dikkat çeken sonuçlarından biri Tunceli' den geldi. Fatih Mehmet Maçoğlu HDP' ye rağmen kazandı. Ovacık Belediye Başkanlığı döneminde Ovacık' ta yetiştirdiği ürünlerle bilinen bir isim olan ''Komünist Başkan'' galibiyetiyle pek çok kesimin sempatisini kazandı. Şimdi Ovacık' tan daha büyük bir ölçekte olan Tunceli' yi Komünist sistemle nasıl yöneteceği merak konusu.
Şimdi önümüzde 4,5 sene seçim görünmüyor. Umarım bu süre içerisinde bir erken seçim yapılmaz ve insanlar normal hayatlarına dönerler. Seçim dönemindeki kutuplaşma da ortadan kalkar.
Categories:

22 yorum:

 1. Oğlum 20 yaşında ve bu oy verdiği üçüncü seçim. Gerçekten de artık erken seçim falan olmasın. Yeter.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de yeter. Seçimler normal sürelerinde yapılsın.

   Sil
 2. Görünen o ki artık 2 kutup üzerinden ilerleyecek seçimler..pek güzel olmadı sanki bu durum :(

  Erken seçim mevzuları tedavülden kalkmalı bence de..enerjimizi daha önemli sorunlara yoğunlaştırmalıyız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yeni sistem iki kutuplu bir oluşumu öngörüyor zaten. Ama dediğiniz gibi seçim işleri bir süre bitmeli. Selamlar.

   Sil
 3. Yeni bir bloğum daha açıldı açılışa özel bir çekiliş düzenledim. Katılırsanız çok sevinirim :) Sevgiler...

  www.gulsahworld.com

  YanıtlaSil
 4. bütün partiler mutlu gibi. artık uzun süre seçim lafı duymayalım yaa. ekonomik sıkıntılar yüzünden seçmenin oyu değişti biraz herhalde. son zamanlarda çok para gitti vatandaşın cebinden. ya artık ekonomik refah ve huzur istiyozz. bi de hukuk :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seçim olmazsa gerginlik azalır biraz. Hem de seçim ekonomisi yapılıp dengeler bozulmaz.

   Sil
 5. Elections are always a stressful time.

  YanıtlaSil
 6. Seçimler ortamı hayli germişti. Özellikle cumhur ittifakının ayrıştıcı, tehditvari söylemleri...
  Ülkemiz için hayırlı olsun sonuçlar.

  YanıtlaSil
 7. Umarım seçimler zamanında yapılır. Milletin beklentisi bu.

  YanıtlaSil
 8. seçim bitti de gerginliği bitemedi yine tarihe geçecek günler yaşıyoruz...ekonomik kriz için biran önce önlem paketleri açıklanmazsa çok zor günler bekliyor hepimiz Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah ben yanılıyor olayım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir an önce seçim konusu kapanmalı ve ülke sorunlarına dönülmeli.

   Sil
 9. Henüz herkes hakkini da alamadi. Su kadarini söyleyeyim ayristirici, bölücü tavirlar ve hakaret dolu sözler beni cok huzursuz etti. Siyasetcilere hic yakistiramadim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu davranışlar seçim dönemlerinde daha da artıyor. O yüzden seçim konusu kapanmalı artık.

   Sil
 10. çok güzel bir değerlendirme olmuş bakalım daha neler göreceğiz, elinize sağlık Turgay Bey :)

  YanıtlaSil
 11. Ne çok oy kullandık! Uzun süre seçim lafı duymak istemiyorum.
  Yazdıklarınıza katılıyorum. Bir de şunu eklemek lazım tabii, bence CHP (İYİ Parti ve HDP desteğiyle tabii) iyi bir sonuç çıkardı. Tüm kozların (neredeyse tüm medya, seçim bütçesi vs.) AKP`nin elinde olduğunu düşünürsek ve buna rağmen AKP istediği sonucu elde edemediyse yıllardır yaptıkları ayrıştırma politikasının artık pek bir işe yaramadığını söyleyebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz. AKP' nin politikaları eskisi kadar karşılık bulmadı bu seçimde. CHP' nin doğru hamleleri de eklenince büyük şehirleri kaybetti. Ama seçimden bıktık gerçekten.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!