3/16/2019

Yılmaz Erdoğan' ın Organize İşler filmine gönderme yaparak soralım. Şimdi bizim kafamızda 2 tane soru var işareti var:
1) Seçim nedir?
2) Neden yapılır?
Normalde seçim, belirli periyotlarda yapılan, başarılı performans gösterenlerin tekrar seçilmesini sağlayan, başarılı olamayanların ise görevini daha iyi yapabilecek kişilere devrettiği bir mekanizmadır. Ayrıca seçim olması, seçilmiş insanların görevde kalabilmek için daha iyi çalışmasını sağlayan bir motivasyon aracıdır.
 
Ülkemizde Seçim Halleri
Maalesef ülkemizin seçim atmosferi çok farklı. Neredeyse her sene yapılan seçimlerde adaylar yapacakları icraatları anlatmaktan çok, rakiplerinin ne kadar kötü, başarısız, tehlikeli olduklarını anlatıyorlar. Adayların kökeninden girip 30 sene önce neler yaptıklarına kadar giden sicil taraması da yapılıyor. Adaylar, seçmenlerin rakip adaylardan nefret etmesini sağlayacak kampanyalar yapıyorlar. Dolayısıyla halkta en kolay nefret hissi uyandıracak din ve milliyetçilik argümanları kullanılıyor. Bol miktarda da yalana başvuruluyor. Televizyon ekranlarında parti sözcüsü gibi davranan gazeteci, öğretim üyesi vb konukların tarzları ve yaklaşımları yerlerde sürünüyor. Programı izleyen vatandaş da koskoca profesör yalan söyleyecek değil ya deyip söylenenlere inanıyor. Sonra rakip adaydan ve ona oy verenlerden nefret etmeye başlıyor. Ama unutuyor ki adam profesör ama koskoca değil. Asıl büyük problem, seçimden geçinen bu insanların, siyasetçilerin, gazetecilerin, yorumcuların ektikleri nefret tohumları seçim bitince ortadan kaybolmayacak olması. Filizlenerek büyüyecek, kamplaşma ve çatışmaları getirecek. Günlük hesap yapanları da huzursuz edecek ortamların oluşmasını sağlayacak. Demokrasinin sembolü olan seçimler, bizim ülkemizde demokrasiyi zedeleyen oluşma dönüştü. Keşke seçim olmasa da insanlar kutuplaşıp biri birinden nefret eder hale gelmesi. Varsın demokrasinin sembolü olmayıversin!!!
Categories:

12 yorum:

 1. Kesinlikle size katılıyorum. Seçimler bizim kimyamızı bozuyor. İnsanlar sağlıklı düşünemiyor. Düşüncelerinde özgür olamıyor. Yalanın gerçeğin birbirine karşıtırıldığı bu maratonda olan bize oluyor. Siyasetçiler seçim bittikten sonra herşeyi unutup dost bile olabilir, hatta nefret söylemleri yaptıkları liderlerle partilerle birlikte bile hareket edebilirken, bizler gerildiğimizle ve kutuplaşarak düşman olduğumuzla kalırız. Sağ duyuyu elden bırakmamak lazım. Siyasilere güvenmemek lazım.. Keşke seçim olmasa...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bugün yaptıkları propoganda şeklini yarın onlar değiştirirler ama insanlar arasındaki olumsuzluk zor değişir. Selamlar.

   Sil
 2. bir zamanlar severek izlediğim tartışma programlarını artık göz ucuyla bile seyretmiyorum.seçim biteydi de bir rahat edeydik.

  YanıtlayınSil
 3. 15 sene kadar evvel olsa, TV.de tüm partilerin adaylarını dinler, düşünür hatta kendi çevrem ile tartışırdım yapacaklarını. Artık kendi partim yada adayım dışında kimseyi dinlemiyorum yada diğer taraf kanalları izlemiyorum. Böyle olması tabiki iyi değil ama ortalık öyle çirkin ki, artık ayağa düşecek birşey bırakmıyorlar ki ailece izleyelim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kimse kimsenin fikrini kabul etmiyor. Kabul etmeyi bırakın dinlemiyor bile. O hale geldik maalesef. Selamlar.

   Sil
 4. Bizim ülkede her şey kaos ile ilerliyor..sanki olmazsa ,hiçbir şey olmayacak,hiçbir şey yapamayacak gibi,,olmazsa olmazımız gibi..ne yazık ki..siyaset ise bu ortamın zirvesi adeta..seçim var iken bunca dönen hengame,seçim olmaması durumunda daha da içinden çıkılmaz hale gelir ne yazık ki..tüö içinden çıkılmaz halde oluşuna rağmen...kimse,kimseye sen bu işi daha iyi yapıyorsun,buyur gel demiyor burada..herkes en iyisini ben bilirim,geri dur sen diyor..bu zihniyeti de ,sıraya girmek,seçim yapmak vs gibi kurallar bir nebze frenliyor en azından..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her şey gibi seçim de kaos. Uzun bir süre seçim olmasa ortalık sakinler belki. Selamlar.

   Sil
 5. ah sorma yaa bıktık seçimlerdeeeen :) stabil olmayan ülkeyiz işteee :)

  YanıtlayınSil
 6. Secim ve siyasetcilerden nefret ettim. Bir de twitterda siyasi hesaplar takip edip duruyor engellemekten biktim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla seçim bitse de kurtulsak şu itiş kakıştan.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!