5/04/2017

16 Nisan 2017' de yapılan referandum sonuçlarına göre öyle ya da böyle Cumhurbaşkanlığı sistemi kabul edildi. % 51,4 Evet, % 48,6 Hayır şeklinde çıkan sonuçlar biri birine çok yakın olsa da Evet cephesi seçimde istediği sonuca ulaştı.
Kazanan AKP cephesinde başarısızlık algısı mevcutken, Hayır cephesinin öncü partisi CHP' de yüzler gülüyor. Hayır oyunun tamamının kendi oyları olduğunu sanıyorlar galiba. 
AKP
AKP beklediği oranda oy alamayınca hemen hareket geçti. Kabine değişikliğinden, parti teşkilatlarının yenilenmesine kadar hızlı bir aksiyon planı hazırladılar. Hedef 2019 yılındaki yerel seçimler, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine güçlü bir şekilde katılmak.
MHP
Tayyip Erdoğan' a başkanlık yolunu açan MHP kurmayları hayatlarından memnun. Ama parti tabanında büyük bir huzursuzluk var. MHP, 2019 seçimlerinde Tayyip Erdoğan' ı mı destekleyecek, kendi adayını mı çıkartacak belli değil. Partide herhangi bir hareketlilik görülmüyor.
HDP
HDP her ne kadar oy kaybetse de belli bir oranda blok oyları var ve diğer partilerin iştahını kabartıyorlar. Parti yöneticileri tutuklu olduğu için bu referandumda aktif rol alamadılar. 2019' da çok daha belirleyici olacaklardır. 
CHP Ne Yapıyor?
''Delilik: aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir'' diyor Einstein. CHP, Einstein' in sözünü haklı çıkarırcasına yine aynı şeyleri yapıyor.  Girdiği 8. seçimi de kaybeden Kılıçdaroğlu hala koltuğunda oturmaya devam ediyor. CHP' de koltuğu bırakmak için başarısız olmak gibi bir kriter yok. Deniz Baykal döneminde de bu böyleydi. Referandum sonrasına CHP' li vekillerin Kürt seçmeni yanlarına çekmek için faaliyetlere başladığını görüyoruz. Hesapları şöyle: Yüzde 48,6 Hayır oyu var. MHP, AKP' nin tarafında, HDP oylarının ve AKP' ye oy veren Kürt seçmeninin oylarının bir kısmının CHP tarafına geçmesini sağlarsak Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamaz. Tuncay Özkan, Selahattin Demirtaş' ı ceza evinde ziyaret ediyor ve şu tweeti paylaşıyor: 
Fikri Sağlar Kars, Ardahan, Iğdır, Hakkari ve Van' a gittiğini ve oradaki insanların neden CHP' nin buralardan çekildiğini sorduğunu söylüyor. Oysa kendisi Mersinli ve Mersin milletvekili. Belediye seçimini Mersin' de MHP kazandı. Kendi memleketinin seçmenini ikna edememişken başka illerle uğraşıyor. Geçmiş yıllarda Kürt seçmen CHP ve SHP' ye oy veriyordu çünkü Kürt partisi yoktu. Daha sonra bu oylar DEP, HDP gibi partilere gitmeye başladı. İkinci tercihleri ise AKP oldu. Kürt milliyetçiliği ve muhafazakarlık vaat eden partilere oy verdiler. Ayrıca CHP ne zaman Kürt seçmeni ikna etmek için vaatlerde bulunsa Kürt olmayan bir kısım seçmen CHP' den uzaklaşıyor ve sandığa gitmiyor. 
Deniz Baykal Sorunsalı
Kurt puslu havayı sever misali Deniz Baykal yine ortaya çıktı. CHP' ye yol haritası sunuyor. Ayrıca Abdullah Gül ismini ortaya getirdi. Sanıyor ki Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan' a bayrak açacak ve meydanlara çıkacak. İşin komik tarafı Baykal, Abdullah Gül' ün Cumhurbaşkanı olmaması için çok uğraşmıştı. Şimdi kurtarıcı olarak onun adaylığına destek veriyor. Bu arada Baykal' a, sen Cumhurbaşkanı adayımız ol deseler, 2019 yılında 81 yaşında olacağını hesaba katmadan hemen kabul edecek. Yani CHP' de değişen bir şey yok. 
Categories:

16 yorum:

 1. Merhaba sevgili TURGAY AKSOY, severek okudum yazınızı, haklısınız. Özellikle Baykal'ın çıkışı benim de dikkatimi çekti ve bir kaç sitede hakkında ilginç ve ilk defa duyduğum şeyler okudum ve şok oldum. Baykal çıktıysa meydana arkasında bir b.. var demektir. İzleyip göreceğiz bakalım. Hoşça kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Baykal böyle karmaşık durumlarda hep ortaya çıkıyor. Böyle bir misyonu var belli ki.

   Sil
 2. Aaa ama CHP her seçimden daha güçlenmiş ve başarılı olarak çıkıyor... Nasıl başarıysa bu bi biz anlayamıyoruz her halde.

  YanıtlaSil
 3. CHP benim görüşlerime göre kesinlikle büyük bir hayal kırıklığı. Eğer şu an diktatörlük, faşistlik gibi konularda yakınıyorsak bunun en büyük nedeni güçlü bir rakip kavramının olmaması diye düşünüyorum. Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında siyasetten anlayan bir adam yok. Eğer olsaydı ve kendi prensipleri doğrultusunda savaşıp zekice hamleler yapabilseydi ortaya rakip çıkardı. Ve tek kişi kavramından uzaklaşmış olurduk. Ben böyle birini görmüyorum maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CHP' nin sorunu kendisiyle. Bir türlü değişip gelişemiyorlar. Diğer taraf muhafazakar olduğu halde yenilikçi. CHP statükocu.

   Sil
 4. Çıkarımlarınız güzel.
  Tuncay Özkan tweetinde bahsettiği şahsın ''PKK bir terör örgütü değildir,'' söyleminden habersiz galiba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. İşlerine geldiğinde hiç bir şey görmez duymazlar.

   Sil
 5. Apolitik biri olarak dengede kalmaya çalışıyorum ama şuna da eminim,elle tutulur bir muhalefet yok iktidar da fırsat bu fırsat deyip gününü gün ediyor :)) Genel olarak gördüğüm bu benim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhalefet iktidara alternatif olabileceğine dair güven vermiyor. İktidar da dediğiniz gibi gününü gün ediyor:)

   Sil
 6. Genel hatlarıyla doğru tespitler. Biraz incelersem söyleyecek çok şey var. Koltuk bırakmayan tek parti CHP değil. (keşke istifa eden çıksa orası ayrı) Hakkında ne rezillikler çıkanlar utanmadan hala yüksek koltuklarda oturuyor. Benim gördüğüm CHP bu seçimde daha öncekilere göre daha çok çalıştı. Ki adaletsiz bir sürece ve imkansızlıklara rağmen. CHP ne yaparsa yapsın halka yaranamaz. Sokağa inse terörist oluyor, tamamen sol parti olsa solculardan alacağı yüzde Türkiye`de belli zaten, kürt politikaya yanaşsa terörist oluyor, sağ tarafa yanaşsa bir taraf sopasını sallıyor vs. Bir de buna parti içindeki ayrık sesleri eklersek CHP`nin işi hiçbir zaman kolay olmadı ve olmayacak. Öte yandan şahsen ben Akp`deki gibi parti lideri olsun, herkes biat etsin, kükresin, Kasımpaşa ağzıyla sağa sola sallasın falan istemiyorum. Yani herkesin dediği gibi Kılıçdaroğlu pısırık, kükremiyor laflarına katılamayacağım. Olması gerektiği gibi konuşuyor aslında, tek sıkıntı bizim kültürel yapımıza bu tarz hiç uymuyor, insanları etkilemede zayıf kalıyor. Bunun da kökenine inersek çıkamayız:) Bana sorarsanız MHP çok daha başarısız. Parti içinden çıkacak isimleri bekleyip göreceğiz. Baykal`a da bi`bitmedin diyorum artık:)
  Özetle, Türkiye`de bu kültürel yapı içersinde, halk bu kadar bölünmüşken, bu kadar din sömürüsü yapılırken, her kadamede seviye bu kadar düşmüşken beklentim sıfır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin tespitleriniz de çok doğru. CHP' nin içinde de çok güçlü bir yapı var değişime karşı olan. Ama bu yapıda devam ettikleri sürece iktidar değişmeyecek. CHP ve Kılıçdaroğlu referandumda çok başarılıydı ama yine de yetmiyor. Yerel yönetimlerdeki aday seçimlerinden başlayarak politize ve faydacı yaklaşımdan uzaklaşmaları gerekiyor. Bir de göstermelik değil gerçekten çalışmaları gerekiyor. Baykal da gerçekten bi bitmedi:)

   Sil
 7. ya evet ya bi daaki seçimler nolcak acaba. şimdilik tayyip şanslı gibi herhalde halen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer partiler böyle oldukça şansı çok yüksek.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!