2/09/2017

Yine bir sandık geliyor önümüze. Kutuplaşmak ve biri birimizden nefret etmek için bir fırsat daha veriliyor. Biri birimizden nefret etmek için bahane aradığımızdan bu fırsatı da kaçırmayacağımız aşikar. Bu defa evet ya da hayır diyeceğiz. 

Bir taraf daha büyük Türkiye diyerek evet istiyor, diğer taraf Cumhuriyet' i yıkacaklar diye hayır diyor. Durumdan vazife çıkartıp tarafını açıkça belli edenler de var. Futbol federasyonu başkanı olmak isteyen Rıdvan Dilmen haliyle evet diyecek. Barcelona' da oynayan Arda Turan' a, ben evet diyorum kardeşim sen de evet diyor musun diyor. Bu şekilde propaganda yapıyorlar. Kimin evet ya da hayır dediğine bakarak oy vermek pek doğru bir yöntem değil. Her iki kesimde de bu kişi evet ya da hayır diyor, o halde ben de tersine oy atayım diyebileceğimiz insanlar var. Nihat Doğan' ın evet dediği bir şeye insan evet demek istemez. Ya da kendi istediği şekilde oy kullanmayan insanları, göbeğini kaşıyan adam, diyerek aşağılayan Bekir Coşkun hayır diyorsa insanın hayır diyesi gelmez. Aslında yöntem basit. Alırsınız getirilmek istenen maddeleri, okursunuz. Bu maddeler ileride bize ne gibi faydalar ya zararlar getirir diye muhakeme edersiniz. Oyunuzu da ona göre verirsiniz. Kimse sizden akıllı değil. Vereceğiniz oyun sonucuna kendiniz katlanacaksınız olumlu ya da olumsuz olarak. Arda Turan, Murat Boz gibi adamlar her koşulda hayat standartlarını sürdürürler. Ya da Fazıl Say hayır dediği için dünya çapında bir sanatçı olmaktan geri kalmaz. Evet diyor diye insanlara, çevrenize, arkadaşlarınıza kızmayın. Bu işin bu hale gelmesine yıllardır çözüm bulamayan oy verdiğiniz siyasilere kızın. Hayır diyor diye de kimseye kızmayın. Onlar da sizin gibi düşünmek zorunda değiller. Kendi hayatları için bunun daha iyi olacağını düşünüyorlardır. Yüzde yüz evet ya da hayır sonucu çıkmayacağına göre sizden farklı düşünmeleri normal.    
Categories:

30 yorum:

 1. Abi yazdıklarına katılıyorum beni üzen şey şu; Elin teröristi, hdplisi hayır diyor diye, hayır diyenleri terörist ilan eden bir evetçi kitle var. Öncelikle evet dense de hayır dense de o teröriste acımaz artık ülkemiz bu saatten sonra. Bırakın da herkes kendi iradesi ile evet yada hayır oyunu versin milleti etki altına almaya uğraşmasınlar hatta evet yada hayır reklamları da yapılmasın televizyonda at gözlüklü hemen gördüğüne duyduğuna inanan çok var bizim toplumumuzda. Bırakın herkes kendi düşüncesi ile oyunu versin. tabiki evet denilince yapılacak değişiklikleri de halka millete duyurun millet kendi düşüncesine göre seçimini yapsın
  Saygılar fakir yazar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her türlü propaganda yapılıyor. Ama dediğiniz gibi herkes kendi iradesiyle oyunu versin.

   Sil
 2. Bu kutuplasma ortamindan her iki taraf da faydalaniyor. Zaten bizim ulkemizde syaset bundan besleniyor. He cumlenize katiliyorum. Fikirlere her zaman saygi gostermek gerek. Bizim icin oneli olan bazi ortak degerleri de kullanmamaliyiz. Bu zarar gormelerine sebep oluyor diye dusunuyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kutuplaşmadan beslenmeleri yüzünden herkesi iyice gerdiler maalesef.

   Sil
 3. O kadar sıkıldım ki şu saçma sapan ortamdan, artık ne haber okuyor ne de izliyorum. Herkes aklını kullansın onun bunun ağzına bakacağına... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes kendi aklına güvenmeli. Selamlar.

   Sil
 4. Madem referandum olacak herkes özgür iradesini kullanabilmeli. Referandum olanagi sunup farkli görüsü olanlari trhdit edip terörist ilan etmeyi hiç hos bulmuyorum. Adil bir referandum beklemiyorum zaten bu durumda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah adil bir referandum olur.

   Sil
 5. Herkes okusun, anayasa şu bu falan diyeceğim de hangi ülkeden bahsettiğimi hatırlayınca anlamsız geldi. Yalan ve çirkef bir politikayla yürütülen koca bir ülkede neden bu noktaya geldiğimiz ortada zaten. İlber Ortaylı rahatlığı diliyorum hepimize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke okuyup bilinçli bir şekilde oy verse herkes.

   Sil
 6. ben oy kullanmıyorum hiç bir şekilde hiç bir seçimde veya referandum her neyse işte. iyi bişi diil ama seçmiyorum işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seçmeme özgürlüğünü kullanıyorsun işte:)

   Sil
 7. TÜrkiyenin işi zor Rabbim en hayırlısı ne ise onu nasip etsin.

  YanıtlaSil
 8. Ya haberlerde hasta ziyaretine gidiliyor. adam konuşamıyor ama hadi sen bir EVET de bakim diye espiri yapılıyor.
  Bu nedir Allah aşkına ya?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Garip şeyler yapmaya başladı insanlar. İnsan söyleyecek söz bulamıyor şaşkınlıktan.

   Sil
 9. Helal abi güzel yazı...
  #Evet

  YanıtlaSil
 10. Kimsenin neye evet veya hayır dediğinden haberi yok. Cahil halk bir yana okumuş kişilerin de bir bilgisi yok. Dediğiniz gibi maddeleri açıp okumaktan bihaber millet. Şaşkınlıkla tepkileri izliyorum açıkçası. Araştırmak iki kelime okumak ve düşünmek bu kadar mı zor. Birilerine göre evet veya hayır demek çok yanlış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef birilerine göre karar veren o kadar çok insan var ki. Yazık.

   Sil
 11. Evde tadilat var bu ara. Merakımdan soruyorum "Evet" diyen ustalar nedense maddeleri okumamış bile. "Hayır" diyenler olan bitenden haberdar. Tesadüf olabilir mi, pek sanmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar da okuyup anlasalar hayır derlerdi galiba:)

   Sil
 12. ''Alırsınız getirilmek istenen maddeleri, okursunuz. Bu maddeler ileride bize ne gibi faydalar ya zararlar getirir diye muhakeme edersiniz. Oyunuzu da ona göre verirsiniz. Kimse sizden akıllı değil.''

  Yani şu sözlerin üzerine ne söylenir bilmiyorum. Hakikaten bu kadar basit. Ama bizde maalesef muhakeme yeteneği oldukça zayıflamış. Aklımızın ucundan bile geçmiyor. Kalıplaşmış sözler ve düşüncelerle sürünün ardından koşuyoruz. Tek suçlu varsa o da bizleriz. Dilerim milletimiz için hayırlısı olur. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu basit şeyi yapmaktansa kolaya kaçıyorlar. Başkasının dediğiyle karar veriyorlar.

   Sil
 13. Farklılıkları saygıyla sevgiyle kucaklamak varken millet birbirine düşman oldu. Bir yerde herkes robot gibi aynı şeyi düşünüyorsa orada zaten sorun vardır. Hayırlısı olsun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin fikrine saygı duymak gerekiyor. Öyle olmasa 2 seçenekli değil tek seçenekli bir seçim olurdu:)

   Sil
 14. we should never be angry with others because they think differently than ourselves or because they wanted for someone else. Everyone has their own reasons.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Absolutely. Everyone has their own reasons.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!