1/21/2017

Meclisteki kavgalara iyice alışmıştık. Anayasa görüşmelerinin de farklı olması beklenmiyordu. Yine kavga oldu ama bu seferki kavgayı kadınlar ediyordu. Erkek vekillerin, partilerine ve ideolojilerine ne kadar bağlı olduklarını, attıkları yumruk ve tekmelerle ispat etmeye çalıştıklarını sıkça görüyorduk. Ama kadınlar da benzer yola girince insan ne diyeceğini bilemiyor.
Ülkemizde kadına şiddetin neredeyse kanıksanmaya başladığı bugünlerde, böyle bir kavga olması hiç iyi olmadı. Kavgada aktif bir şekilde yer alan milletvekili kısa bir süre önce kadına şiddetin insanlık suçu olduğunu söyleyen bir konuşma yapmıştı meclis kürsüsünde. Kavga ederken aklına gelmiş midir acaba yaptığı konuşma? Kavgayı edenlerin hangi partiden olduğunun önemi yok. Bu bir siyaset yazısı değil zaten. Her partide şiddet görüntülerine rastlayabiliyoruz. Aylin Nazlıaka' nın eylemi, ne işe yarayacağı belli olmayan manasız bir eylemdi ama sonunun kavgaya gitmesine de gerek yoktu. Kavgada Şafak Pavey' in protez kolunun çıkması da çok üzücüydü. Gözlerin ne kadar karardığının göstergesi. 
Yıllar önce bir sohbette dinlediğim bir cümle aklımda kalmış. Pirinç çuvalının içinden pirinç çıkar diye. Bizim toplumdan da böyle şeyler çıkıyor. Biz böyleyiz maalesef. Kadın, erkek şiddete meyilliyiz. Mecliste, sokakta, futbol sahalarında, tribünde, okulda, neredeyse her yerde. Umarım zamanla değişiriz. Şiddetin utanılacak bir davranış haline geldiği, insanların konuşarak ve biri birine saygı duyarak iletişim kurduğu bir toplum haline geliriz. Umarım pirinç çuvalının içinden sadece pirinç çıkmaz. 
Categories:

32 yorum:

 1. Pirinç çuvalının içinden pirinç çıkar diye. Çok doğru bir sözle anlatmışsınız.Düşüncelerinize katılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle aynı fikirdeyim. Çok üzücü. Toplumun aynası bunlar işte, bir nevi.

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Meclis toplumun aynası dediğiniz gibi.

   Sil
 2. Bir toplumda iletişim sorunu varsa, şiddet kaçınılmazdır. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Kendi kendilerini yöntemeyen insanlar toplu yönetip yön verecek öyle mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle olmadığını ispat edip duruyorlar. Selamlar.

   Sil
 4. Çok yadirgadim bende. Ülkeyi yönetmesi gerekenlerin hali bu olmamali.

  YanıtlaSil
 5. Gün geçmiyor ki bir kotu haber daha duymayalım sayın seyirciler;))) bu aralar tam modumuz bu. Pirinç çuvalı benzetmesi manidar. Biz seçtik tabi bu insanları. Bir de işin su boyutu var ki ortam nasıl gergin, bir yandan yeni anayasa diger yandan parti çatışmaları....bayan vekiller içlerindeki kasimpasaliyi gizleyemedi nihayetinde. Pirinç çuvalından pirinç çıkıyor, su testisinden su sızıyor misali

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolsunlar kötü haberi hiç eksik etmiyorlar. Gerginlik herkese sirayet etmiş durumda. Selamlar.

   Sil
 6. Bu sefer kadınlar kavga etmiş dediklerinde hiç sasirmadim. Meclis bu. Neler gormedi ki? O yüzden bu sasirtici gelmiyor bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapabileceklerinin sınırı yok galiba. O yüzden şaşırtıcı gelmiyor.

   Sil
 7. Bunların daha iyi günlerimiz olduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum nedense. Umarım yanılıyorumdur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yanılıyorsunuzdur. Umarım daha iyiye gideriz.

   Sil
 8. Saldırıp mağduru oynamak da kişiye özgü. Tek kelime ile rezalet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de o mesele var. İnanan hazır nasıl olsa.

   Sil
 9. Normal artık bu Millet Vekillerinin Bu durumu Artık kendilerini yemekten kim olduklarını artık unutmuşlar Ne dileyim Elbet Biter Güzel günler görme imkanımız olur Dilerim ....Söyledikleriniz Çok doğru sözler Gerçekten ....Umarım pirinç çuvalının içinden sadece pirinç çıkmaz.

  YanıtlaSil
 10. Keşke çok daha sakin olabilsek hep tansiyonumuz yüksek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüksek tansiyon sağlığa zararlıdır:) Umarım düşer tansiyonumuz. Selamlar.

   Sil
 11. çok üzücü, kadın olarak üzüldüm, milletimin meclisinde olmasına üzüldüm, gene mi şiddet dedim, bunlar konuşarak anlaşamıyor mu dedim....
  dedim de dedim :)
  yazı çok güzel olmuş olayı net şekilde anlatmışsınız.

  YanıtlaSil
 12. Son yazımda sizi mimledim efendim.Adınızın puntosu biraz küçük çıktı :( Bir türlü büyültemedim :( Kusura bakmayın :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yapmaya çalışacağım. Selamlar.

   Sil
 13. valla bence siyasetçilerle bizi ayırsınlar yaa onlar kendi kendilerine eğlensinler yaa bizi karıştırmasınlar halkı karıştırmasınlar, savaşları da kendileri yapsınlar her şey de onların olsun :)

  YanıtlaSil
 14. Defalarca şiddete karşı olduğunu dile getirip olaylar istediği gibi gelişmediğinde şiddete başvurmak... Fotoğraftan kin, nefret, hırs fışkırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Samimiyetsizliği bu fotoğraf ortaya koyuyor açıkça. Söyledikleriyle yaptıkları bir olmayan insanlar yüzünden değişmiyor bazı şeyler.

   Sil
 15. Millete kötü örnek olmaktan başka bir şey değil yaptıkları.
  Kelepçe eylemini pek akılcı bulmadım sizin gibi. Devamında gelen şiddet korkunçtu. Ya Şafak Pavey'e kalkan eller :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun siyasi değil insani. Şafak Pavey' i bile gözleri görmedi.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!