1/10/2017

Gitmek, mümkün mü artık gitmek. Onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek. Yeni Türkü' nün söylediği, Murathan Mungan' ın sözlerini yazdığı müthiş şarkı. Mümkün mü gitmek gerçekten? İyi kötü bir düzen kurmuşken hem de.
Yeni bir hayat kurmak için işini, yaşadığı memleketi ve kurduğu düzeni bırakıp, yenisini ve daha iyisini kurmak için adım atan insanlara hep saygı duymuşumdur. Bu insanlar hayatın akışına kendilerini bırakmak yerine, hayatlarının akışına yön veriyorlar. Cesaretle bir adım atıyorlar. İstedikleri sonucu alamasalar bile galiptir bu yolda mağlup. Bazen gitmek gerekir:  
Bizi sürekli eleştiren, bizimle yarış halinde olan ve bizi aşağı çeken arkadaşlarımızdan,.
Mutsuz olduğumuz, sürekli bizi yoran ve yıpratan, adeta posamızı çıkartan işimizden,
Kısırdöngüye girdiğimiz, nefes almamızı engelleyen, bizi sıradanlaştırıp, gerileten rutinlerimizden,
Bu gitmeleri kaçış olarak görmemek gerekir. Hayata ve kendimize sarılmak için bir adım atmaktır aslında bu. Bunu da yapabilmek için tek bir şeye ihtiyacımız var. O da cesaret.
Categories:

26 yorum:

 1. son bir bucuk senede, işimi ve nerdeyse yirmi küsür yıllık dostluklarımı ve hatta akraba zincirinden şahısları da sildim attım bir kalemde. Gayet de iyi oldu. Yeni işim de mutluyum ve sırf kan bağı var diye sacma sapan insanlara veya yılların hatrına gercek yuuznu gordugum halde durayım dedigim sahte dostluklara tahammül etmek zorunda değilim, iyi ki de boyle karar vermişim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bravo size bu adımları atabildiğiniz için. Büyük bir rahatlama olmuştur. Selamlar.

   Sil
 2. Ben de giden insanları takdir ediyorum. İnsanın alıştıklarını bırakması çok zor... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zor. Bu yüzden takdir edilesi bir hareket.

   Sil
 3. Ben geçmisimi iki bavula doldurup gidenlerdenim. Kolay mi oldu, olmadi savasmadan bir sey olmuyor. Ama hiç pisman degilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay değil tabi. Kalıp mutsuz olmaktan daha iyidir ama. Pişman olmamanız da güzel. Selamlar.

   Sil
 4. O şarkıyı ne çok özlediğimi fark ettim birden:)

  YanıtlaSil
 5. Gidenlerin dinlediğim, okuduğum öyküleri genelde güzel. Kalanlardan dinlenilenler çoklukla "Şimdiki aklım olsaydı" diye başlıyor :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Cesaret edenlerle edemeyenlerin farkı sanırım.

   Sil
 6. Ben memuriyetim nedeniyle çok küçük yaştan beri şehir şehir gezmekten bıktığım için artık gidesim yok.Gurbeti dibine kadar yaşadım valla :) Fakat yazı gerçekten önemli bir mesaj içeriyor.Kalemize sağlık :)

  YanıtlaSil
 7. Başarının olması için cesaret en önemli etkenlerdendir heralde.

  YanıtlaSil
 8. Mutluluk istediğin ve bulunmayı arzuladığın yerdeki huzurundur aslında :) Vermek kadar almayı, sevmek kadar da gitmeyi öğrenmek gerekiyor içimizdeki her bağdan. Geçemediğimiz ve kopamadığımız tek göbek bağımız hayat aslında. Ki doğarken bile en değerli kişiden bile bir kopma ile ayrıldık isek; bağlanılan tek zincir açıkça ortada; HAYAT... Cesaret de hayatta bir alımlık nefes:) güzel bir yaklaşım olmuş... kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Doğarken en değerliden kopma güzel bir tespit. Selamlar.

   Sil
 9. Gerçekten gitmek isteyince, şartları da dönüştürmeye başlıyor insan.Bazen uzun ve sancılı oluyor süreç.Ama karar verdiğinde, bir gün kendi yolunda buluyorsun kendini.
  Not: giden biri ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten gitmeyi istemek gerekli dediğiniz gibi. Gidebildiğiniz için de bravo size.

   Sil
 10. İş nedeniyle şehir değiştirdim, doğduğum ve büyüdüğüm topraklardan 10 yıldır uzaktayım. Hiç de kolay değil gurbet, ilk günler "ben burada ne arıyorum" diye soruyordum. Ara sıra üzse de yenilikler fena değil. Ama bazen yalnızlığı da hatırlatmıyor değil. İzninizle yalnızlıkla ilgili yazımı ekliyorum buraya: http://www.suatsaygin.net/yalnizlik-senfonisi/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O tepkilerin hepsi insani ve bir yanlışlık yok. Bu arada yazınız da çok güzel olmuş. Selamlar.

   Sil
 11. Şartlar can sıkıcıysa çekmemek gerek. Yeni ufuklara doğru yol almalı.
  Ne demişler: ''Cesaret yoksa esaret vardır.''

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cesaret yoksa esaret vardır çok doğru bir söz. Selamlar.

   Sil
 12. Tak ettiğinde çekip gidebilmeli insan!.
  Ancak bu cesareti insan hayatının her döneminde yakalayamaz.
  Gençlik gözü peklik bir anlamda. Gittiğinde ilk başta kolay olmasa da yaşam yine de denemeye değer!.aksi halde kısır bir döngü içinde debelenip durmak çok daha mutsuz eder insanı.
  *Bir notta ben düşeyim. Bir zamanlar ben de uzaklara gitmiş biriydim! Şimdi düşününce gösterdiğim cesarete ben bile şaşırıp kalıyorum :)) Anlamlı bir irdeleyiş olmuş. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yaş ilerleyince insan daha çok hesap yapıyor. Gençlik daha avantajlı bu konuda. Ama insan mutsuzsa gidebilmeli. Bu cesareti gösterebilmeli. Selamlar.

   Sil
 13. Ben oğlak burcuyum, öyle her şeyi bırakıp da gidemem. Kolay olmaz en azından ;)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!