6/08/2015

2015 milletvekilliği genel seçimleri yapıldı. 13 yıldır devam eden tek başına AKP iktidarı sona erdi. Başkanlık hayalleri kurarlarken iktidarı da kaybettiler. Dimyat' daki pirince giderken evdeki bulgurdan oldular.

AKP % 40,66 oy almasına rağmen büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Asıl ilginç olan AKP' nin bu kadar defosuna rağmen ( Gezi, Soma, Yolsuzluk iddiaları, Balyoz, Ergenekon ve Şike davaları, İktidar baskısı, Kutuplaşma, Suriyeli göçmenler, Başka ülkelerle kavgalar vb.) hala % 40,66 oy alabilmesi. Farklı strateji izleyen ve çok uğraşan CHP' de % 25,13 oy alarak başka bir hayal kırıklığı yaşayan parti oldu. Ama CHP yönetimi ve seçmeni partilerinin başarısızlığına üzülmektense AKP' nin tek başına iktidarı kaybetmesine ve HDP' nin barajı aşmasına sevinmeyi tercih ediyor. Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada ''Sonuçtan memnunum istifa edecek bir durum yok '' dedi. Aslında CHP' nin, oylar çalındı söylemlerinin arkasına da sığınmaktan vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü görünen o ki, bu CHP' nin, iktidar olabilmek için halkta karşılığı bulunmuyor. MHP oylarını arttırdığı için kendisini başarılı görecektir. Ancak HDP % 12,96 oy alırken MHP'nin % 16,45 alabilmesi ve HDP ile aynı sayıda milletvekili çıkartabilmesi de MHP açısından düşündürücü olmalı. Ayrıca geçtiğimiz yıl yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığını kazandıkları iki il olan Mersin ve Adana' da üçüncü parti oldular. Bu da o illerdeki yerel yönetim performanslarının göstergesi oldu. Seçimin asıl galibi ise % 12,96 oy alan ve 80 milletvekili çıkartan HDP oldu. Kürt milliyetçisi olan BDP' den Sol parti olduğunu iddia ettikleri HDP' e evrilmeleri sayesinde, Kürt olmayan seçmenin de oylarıyla meclise girdiler. Medya ve basının desteği de karşılığını bulmuş oldu. Sırrı Süreyya Önder de emanet oylara vurgu yaptı zaten. Bu seçimin sonucuna göre birinci parti olan AKP ile diğer partilerin koalisyon yapmaması durumunda, diğer bir koalisyon seçeneği daha bulunuyor. CHP, MHP ve HDP koalisyonu. CHP, HDP ile koalisyon yapacağını açıklamıştı daha önce. Ancak MHP' nin HDP ile koalisyon yapma ihtimali yok gibi. Bu da AKP iktidardan düştü diye sevinenlerin hevesini kursağında bırakacak bir sonuca yol açacak. O da erken seçim. Bu arada AKP, nükleer santral yapılacak olan Mersin' de % 26, Sinop' ta % 47 oy aldı. Suriyeli göçmenlerden en çok etkilenen Gaziantep' te AKP % 47 oy alırken, Hatay' da % 38 oy aldı.
Categories:

2 yorum:

  1. niye bukadar sevinildi dün anlamış değilim!!! herkes kafayı tek bir adama takmış ama arkada DAĞ gibi bir grup var bunu görüp endişelenen kimse mu???

    YanıtlaSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!