6/05/2015

7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerine 2 gün kaldı. Kampanyaların da sonuna gelindi. Anket şirketleri, genelde, kendi ideolojileri çerçevesinde destekledikleri partilerin ihtiyacı olacak şekilde anketlerini yayınladılar. Artık söz seçmende. Partilerde görünüm ise şöyle:AKP
13 yıllık AKP iktidarının en zorlanarak girdiği seçim bu olacak. Bu nedenle cumhurbaşkanı bile, kanunları ihlal ederek seçim meydanlarına çıkıp AKP' ye oy toplamaya çalışıyor. Zaten kendisi de söylemişti '' Farklı bir cumhurbaşkanı'' olacağım diye. Beni cumhur( halk) seçti başkaları ne karışır, havasında mitinglerine devam ediyor. Onun miting yaptığı bir şehre, bir kaç gün önce ya da sonra başbakan Davutoğlu gidip miting yapıyor. Bir de benden dinleyin der gibi. TRT' nin, devlet televizyonu değil de hükümet televizyonu olduğunu herkes kanıksamış bile. Belediyeler ya da kamu kuruluşlarının araç, ekipman vs gibi lojistik desteği tüm hızıyla devam ediyor. Ama tüm çabalara rağmen oy kaybı kaçınılmaz görünüyor. Cemaat kavgası, Balyoz, Ergenekon, Şike, Mit tırları, Gezi, Yolsuzluk iddiaları, Adalet sisteminde yapılanlar, 2 milyon Suriyeli göçmen, diğer ülkelerle sorunlar, Türgev, Sınavlarda usulsüzlükler gibi konulara rağmen yine oylarında çok büyük düşüş olmayacak. Ama özellikle, Mersin ve Sinop seçmeninin, şehirlerine nükleer santral yapacak olan partiye oy verip vermeyeceklerini çok merak ediyorum. Tahminim, % 41 oy alacakları ve tek başına iktidar olamayacakları.

CHP
CHP de önceki seçimlerden farklı bir heyecan ve çalışma var. Farklı bir program ve stratejiyle seçime giriyorlar. Atatürk demeden, laiklik demeden, ekonomi merkezli bir strateji belirlemişler. Oy potansiyeli en yüksek seçmen grubu hangisiyse onlara yönelik kampanyalara ağırlık vermişler. Geçtiğimiz seçimlerde, oy vermeye gitmeyen CHP seçmeni sorunları vardı. Şimdi de HDP' yi sol parti sanıp, AKP' yi iktidardan indirmenin tek yolu HDP' nin meclise girmesidir diyen ve HDP' ye oy verecek olan CHP' li seçmen sorunları var. Ayrıca yerel yönetimlerde neredeyse dişe dokunur icraat yapamayan belediye başkanları da CHP' nin istediği oyu alamamasına neden oluyor. Seçmene, bakın biz yerel yönetimlerde bunları yaptık iktidar olunca da yapacağız diyebilecekleri örnek yok. Zaten Mersin ve Antalya' yı bu nedenle kaybetmişlerdi. Aynesi iştir kişinin diyemiyorlar. Sadece umut vaat edebiliyorlar. Umutla da ancak bu kadar oy alabiliyorlar. Tahminim, % 28 oy alabilecekleri.

MHP
MHP açısından da olumlu bir hava görünüyor ve sandığa da yansıyacak gibi. Merkeze yaklaşan söylemleri ve HDP' nin yükselişi sayesinde büyük oy artışı sağladılar. Ama onların sorunu, alacakları bu oyun onlara yetmesi ve merkeze ancak bu kadar yaklaşabilmeleri. Tahminim, % 18-19

HDP
HDP, Kürt partisi değiliz, Sol bir Türkiye partisiyiz söylemleriyle çıktığı yolda, medyanın da ciddi desteğiyle oylarını arttırmış görünüyor. HDP projesini ve kampanyalarını kim yönetiyorsa, seçmeni çok iyi tanıyor. Özellikle Selahattin Demirtaş' ın performansı ve neredeyse bir stand up şeklinde geçen miting konuşmaları sayesinde meclise girmeyi zorluyorlar. Seçimlerden önce yaptığı sert konuşmalardan ve tehditlerden eser yok. Her şeyi çok çabuk unutan halkımızın da gönlünü çelmeyi başarıyorlar. Buna rağmen barajı aşamayacaklarını düşünüyorum. Tahminim, % 8-9 oy alabilecekleri.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!