6/10/2015

Seçimlerin sona ermesi ve AKP' nin tek başına iktidarı kaybetmesiyle, muhalefet partileri ve onlara oy veren vatandaşlar büyük bir sevinç yaşadılar. Hatta Selahattin Demirtaş' la havalimanında karşılaşan CHP' li Şafak Pavey '' Birlikte iyi salladık '' diyerek hem sevincini ortaya koydu hem de yaptıkları örtülü işbirliğini dile getirdi.


AKP 13 yıllık iktidarını kaybetmişti ve artık yeni bir hükümet kurmak için koalisyondan başka seçenek kalmamıştı. Şafak Pavey ve Selahattin Demirtaş, birlikte iyi sallamışlardı, ama iki partinin oyları hükümeti kurmaya yetmiyordu. AKP ile koalisyon yapmayacaklarını daha önce açıklamışlardı ve bu onların bir nevi kırmızı çizgisiydi. Ne de olsa bütün seçim propagandalarını AKP' nin gitmesi üzerine kurmuşlardı. Hükümet kurabilmek için MHP' ye de ihtiyaçları vardı. CHP seçim süreci boyunca HDP' nin barajı aşması gerektiğini dile getirmiş ve neredeyse kendi seçmenin bir bölümüne HDP' ye oy verin demişti. O oylar HDP' nin barajı geçmesine yardım etmişti ama CHP' nin oylarının da yerinde saymasına neden olmuştu. Dolayısla 3 partili bir koalisyona ihtiyaç doğuyordu. Hal böyleyken partiler kırmızı çizgilerini çizmeye başladılar. CHP, Atatürkçülük, laiklik gibi 6 Ok' un içerisinde bulunan kırmızı çizgilerini '' Yeni CHP '' iddiasıyla daha önceden kaldırmıştı. Rahatlıkla koalisyon yapabilirdi. MHP' nin kırmızı çizgileri :
 • Başkanlık sisteminden vazgeçme
 • Türk kimliğinin anayasada kalması ve üniter yapı
 • Çözüm sürecinin sonlandırılması
olarak açıklandı. MHP hatta koalisyon yerine erken seçimi adres gösterdi. HDP' nin kırmızı çizgileri :
 • Yeni anayasa
 • Güvenlik yasasının kaldırılması
 • Çözüm sürecinin devam etmesi
Seçimden önce 3 partinin de kırmızı çizgisi AKP iktidarının sona ermesiydi. Seçimden sonra ise, biz parti tabanına ne deriz, anlayışı hakim. 3 partinin de seçim meydanında seçmenlerine söz verdikleri ortak vaatleri gerçekleştirmek ve meydanlarda söyledikleri, AKP ağırlığının ülkedeki tüm kurumlardan kaldırılmasını sağlamak için kırmızı çizgileri ertelemek dışında bir seçenek görünmüyor. Aksi taktirde geriye sadece erken seçim kalıyor. Erken seçimde de, partilerin bu oylara yakın oy alacakları ortada. AKP' nin yeniden iktidar olma olasılığı ve diğer partilerin hükümet kurma şansının ortadan kalkacağı gerçeği de. İşleri zor...
Categories:

3 yorum:

 1. CHP ilkeler bildirisinde çözüm sürecinden söz etmedi. Sanırım MHP'ye göz kırpıyor. Ancak MHP HDP nin olduğu bir koalisyon veya azınlık hükümetine ikna olmayacağa benziyor. Kılıçdaroğlu yüzde 60 oyu muhalif bir blok gibi gösterdiğine göre, sadece AKP hesabını dürmek üzere bir seçim hükümeti teklif etse belki MHP ikna olur. Bu yapılamazsa yüzde 60 oy AKP muhalifi blok sayılamayacaktır. Aklımın ermediği şey, CHP'nin MHP ile koalisyon kurmaya razı olup da AKP ile sözleşmeli bir koalisyonun sözünü bile etmiyor olması. Sadece her partiye açığız deyip geçiyor; arkasından da hükümet kurma hakkı yüzde 60 blok muhalefetindir diyince AKP'yi dışlamış oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Muharrem bey. CHP bütün seçim çalışmalarını AKP yi göndermek üzerine kurdu ve sürekli eleştirdi. AKP ile koalisyon yapsa kendisiyle çelişmiş olacak. Ayrıca CHP tabanında AKP den hiç hazzetmeyen önemli bir kitle var. Koalisyon halinde onlarla da problem yaşarlar. Yani tüm partilerin taban baskısı sorunu var.

   Sil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!