5/25/2015

Çok hassastır bizim seçmen. Öyle ki, hoşuna gitmeyen en küçük bir şey olsa, hemen tepkisini gösterir. Bazı hassasiyetler aşağıdaki gibidir: 

1) Milliyetçilik: Türk milli takımının maçını izlemezseniz ya da Avrupa kupası maçında, GS ya FB değil de karşı takım yensin isterseniz vatan haini ilan ederler. Ama çözüm süreci, özerklik, İmralı görüşmeleri, yapılan pazarlıklar gibi konuları hiç merak etmez bizim seçmen. 
2)Yolsuzluk: Kendi iş yerinde en küçük bir yolsuzluk olsa hemen o çalışanların işine son verirler. Ama milyarlarca TL yolsuzluk iddiaları gündeme gelir hiç ilgilenmezler. Olsa olsa dış mihraklarını oyunudur bu. Ayrıca bu paraların, kendi ceplerinden çıkmadığını düşündükleri için önemsemezler de. Motorola' nın parasını ödemeyen Cem Uzan' a, helal olsun Amerika' yı dolandırmış derler. Ama o paralar vergi olarak vatandaşın cebinden alınıp Motorola' ya ödendi o da ayrı.
3) İşsizlik: İş sorunları vardır ama Türkiye' ye gelen 2 milyona yakın Suriyeli onları rahatsız etmez. Kendi aldıkları paranın yarısına çalışmaya hazır bu insanlar kendilerini işinden edecektir farkında değillerdir. Ne de olsa Türkiye büyük devlettir. Ayrıca Suriyelilere yapılan devlet yardımları da kendilerinden alınan vergilerle yapılmaktadır.
4) Tasarruf: Evinde ya da iş yerinde savurganlığa çok kızarlar. Ama hükümet yetkilileri makam araçlarına çerez parası der, uhrevi bir makam olması beklenen Diyanete zırhlı Mercedes müjdesi verilir, saray yapılır, uçaklar alınır ama bizim seçmen hiç rahatsız olmaz hatta gururlanır. Kel kız ablasının saçıyla övünürmüş misali. 
CHP seçmeni: CHP seçmenine özel bir yer açmak lazım. Bu seçmen hep küskün hep kızgındır. Tepkisini de sandığa gitmeyerek ya da başka partilere oy vererek gösterir. İktidardan şikayet ederler ama iktidarı göndermenin tek yolu olan sandığa gidip oy vermezler. Çünkü kızmışlardır CHP' ye ve ceza veriyorlardır. Ama eleştirdikleri hükümet iktidarda kaldığı için kime ceza verdikleri anlaşılmaz. Şimdi de HDP' yi desteklerler barajı geçsinler diye. 
O yüzden siyaset yapanların işi de zordur. Çünkü bizim seçmenin ne istediğini anlamak çok zordur. 
Categories:

1 yorum:

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!