1/24/2015

Seçim yaklaştıkça, partilerin aday arayışları hızlanmaya başladı. Genel ve yerel seçimlerde aday seçme konusunda pek de iyi bir sicili olmayan CHP' nin, adaylar için en önemli kriterleri; adayın popüler olması, sağ seçmenden oy alabilecek potansiyelinin olması ya da emekli olması gibi görülüyor.


Yerel seçimlerde, Kadıköy gibi önemli bir ilçe için, Nasuh Mahruki gibi siyasi kimliği olmayan birine, gece yarısı teklif yapılması hala hafızalarda. Genel seçimlerde de yerel seçimlerdeki stratejinin aynen devam ettiği görülüyor. Teklif götürülmesi düşünülen isimler de medyada yer almaya başladı. Teklif için adı geçen isimler şunlar:
1) Gezi olaylarında öldürülen Ali İsmail Korkmaz' ın annesi Emel Korkmaz: Gezi olaylarına destek veren kitleye göz kırpan bir seçim olmuş. Ali İsmail Korkmaz Gezi olaylarında ölmese, adaylığı kimsenin aklına gelmezdi.
2) Berkin Elvan' ın babası Sami Elvan: Berkin Elvan da Ali İsmail Korkmaz gibi Gezi' nin sembol isimlerinden biriydi. Babasına adaylık teklifi yolunu açan da bu.
3) Diyanet İşleri Eski Başkanı Ali Bardakoğlu: Muhafazakar kesime, CHP' nin dine karşı olmadığının mesajını vermek için aday gösterilmiş gibi duruyor. Parti tabanından tepki göreceği kesin gibi. Daha önce de eski Saadet Partili Mehmet Bekaroğlu partiye katılmıştı.
4) Ünlü tarihçi İlber Ortaylı: Türkiye' nin önde gelen tarihçilerinden olmasının yanında, popüler olması ve halk tarafından tanınması adaylığında önemli etken gibi görünüyor. 68 yaşındaki İlber Ortaylı' nın bu saatten sonra siyaset girmesi çok zor görünüyor.
5) Yargıtay Eski Başkanı Sami Selçuk:  Sami Selçuk 1937 doğumlu yani 78 yaşında. Nasıl bir verim almayı düşünüyorlar acaba? CHP milletvekili Oktay Ekşi de şu anda 83 yaşında, o da ayrı.
6) Adnan Menderes' in torunu Adnan Menderes: Sağın sembol isimlerinden Adnan Menderes' in torununun, CHP' ye gideceğinin düşünülmesi de tam bir hayal.
7) AKP' nin kurucularından Abdullatif Şener: Muhafazakar kimliğiyle bilinen Abdullatif Şener, AKP' den ayrıldıktan sonra sert muhalefetiyle de dikkat çekti.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!