11/29/2014

Yalova' nın CHP' li belediye başkanı Vefa Salman' ın, köprülü kavşak projesi nedeniyle 158 ağacı kestirmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. CHP' nin son dönemlerdeki ağaç hassasiyetine rağmen CHP' li bir belediye başkanı Vefa Salman' ın bu kadar ağacı kestirmesi bir çok çelişkiyi  de içinde barındırıyor.


Vefa Salman, yerel seçimlerden önce, yürüyen köşke yakın yerde kesilen 2 (iki) kavak ağacının başında basın açıklaması yapmıştı. Açıklamasında, bunun sadece bir ağaç katliamı olmadığını, Atatürk' ün topluma verdiği çevre mesajını görmezden gelmenin göstergesi olduğunu belirterek ağaçların kesilmesine tepki göstermişti.


Peki Atatürk' ün topluma verdiği çevre  mesajı neydi? Atatürk, Yalova' da bulunan bir çınar ağacının yanına köşk yapılmasını istiyor. Atatürk köşke gittiğinde, orada çalışanlar çınar ağacının dallarının köşkün çatı ve duvarına zarar verdiğini, bu nedenle dallarının kesilmesi gerektiğini söylerler. Atatürk de dalların kesilmesine izin vermez ve köşkün tramvay raylarıyla, bulunduğu yerden daha ileri alınmasını ister. Bina da yapılan çalışmalar sonucu 5 metre doğuya kaydırılır. Binayı yıkıp tekrar yapmak daha kolayken, Atatürk ağaca zarar vermemek için bu yolu tercih etmişti.


Aylarca süren Gezi olayları, Gezi parkındaki ağaçların korunmak istenmesiyle başlamıştı. Burada CHP aktif bir rol almıştı. Validebağ  korusunda cami yapılmak istenmesine de milletvekilleriyle eylem yaparak karşı durmuştu. Yırca' daki termik santral inşaatı için kesilen 6.000 zeytin ağacı için de yine CHP milletvekilleri aktif bir şekilde eyleme destek vermişti. Yapılan eylemlerde CHP' liler hükümeti sert bir dille eleştirmişlerdi. 
       Bu kadar yaşanmış olay varken bunları yok sayıp ağaç kesmenin elle tutulur tarafı yok. Yapılan bütün eylemler neredeyse boşa gitti. Hükümet yetkilileri, Gezi olaylarının ağaçla ilgisi yok hükümeti devirmek için yapıldı, Validebağ korusunda da çevreyle ilgisi yok camiye karşılar söylemlerinde bulunuyorlardı. Yapılan bu hamleden sonra CHP, hükümet yetkililerinin iddialarının doğru olmadığına dair, vatandaşı nasıl ikna edecek çok merak ediyorum.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!