11/22/2014

2015 genel seçimlerine 8 ay kaldı. CHP kendi içerisindeki kavgalarla uğraşırken, AKP seçim hamlelerine şimdiden başladı bile. Geçmişte yapılan seçimlerde, AKP' yi başarıya götüren stratejileri uyguluyorlar ve bazı hassas konuları gündeme getirip, bu konuların tartışılmasını sağlıyorlar.

Bu konuların tartışılması sayesinde, hem kamuoyunda kutuplaşma yaratarak bunu oya dönüştürüyorlar hem de Cumhuriyeti, İnönü' yü ve CHP' yi itibarsızlaştırmaya uğraşıyorlar. Ayrıca bu konuların kamuoyunda yer almasıyla gündem değiştirerek, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği maden kazaları, çok yüksek maliyetli Aksaray, yolsuzluklar gibi konuların tartışılmasının ve olası bir oy kaybının da önüne geçiyorlar. AKP bu kadar açık bir stratejiyi her seçimde uygularken CHP her zamanki gibi bu hamlelere karşı çözüm üretemiyor. Çünkü CHP' liler kendi içerisindeki bölünme ve kavgalarla meşgul. AKP' nin son dönemde kamuoyunda tartışılmasını sağladığı konular şunlar:
1) Dersim: Dersim üzerinden Cumhuriyet, İnönü ile Atatürk' ün tartışılması ve bununla beraber CHP' yi itibarsızlaştırmak. Tabi CHP' li Sezgin Tanrıkulu' nun kendi adına özür dileyip partisini zor durumda bırakması da işin ayrı yanı.
2) Çerkes Ethem: Çerkes Ethem' in hain olup olmadığı konusunu gündeme getirmek. Bu sayede Çerkesler' in o dönemi yeniden sorgulamasını sağlamak ve Çerkesler' in sempatisini kazanmaya çalışmak.
3) Gezi Parkı' na Topçu Kışlası' nın inşasını yeniden gündeme getirmek: Onca insanın öldüğü ve yaralandığı, insanların iyice kutuplaşmasına yol açan, Gezi Parkına Topçu Kışlası yapılması konusunu, rövanşist duygularla yeniden gündeme getirmek daha büyük olaylara yol açabilir.
4) Muhafazakar seçmene karşı söylemler: Müslümanların Amerika' yı keşfi, Küba' ya cami yapılması ve imam hatiplere karşı açıktan pozitif ayrımcılık yapılması gibi konular muhafazakar seçmene karşı motivasyon hamleleri olarak değerlendirilebilir.
Bu stratejilerin, seçimlerde AKP' ye oy olarak dönmesi umuluyor ama bu hamleler aynı zamanda insanlar arasında kutuplaşmalara ve büyük ayrışmalara da yol açıyor.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!