10/11/2014

     Başbakan Davutoğlu İngiliz gazeteci Christiane Amanpour' la yaptığı röportajda '' kara harekatı sadece, Amerikan stratejilerinin Esad sonrası dönemi kapsamasıyla mümkün olur '' diye konuştu.Yani, Esad' ı devirme sözü verirseniz biz de ordumuzu Suriye ile savaşa sokarız dedi.


     Peki bizim Suriye ile alıp veremediğimiz ne? Daha 2009 yılında kardeşim Esad diyerek vizeleri kaldırdığımız Suriye ile savaşmaya can atar hale geldik ? Suriye' deki ayaklanmaya önce insani yardım daha sonra da muhaliflere silah ve para yardımı yaparak dahil olduk. Rusya ve İran' ın Suriye' ye desteği olmasa belki şimdi çoktan savaşa girmiştik. Başta Davutoğlu ve Erdoğan olmak üzere AKP' nin Neo Osmanlıcılık politikası ve hayallerinin sonucunda geldiğimiz nokta, dünyayı ve komşularımızı karşımıza almak, ülkemize gelen 1,5 milyon sığınmacı ve harcanan 1 milyar dolar para. Peki Esad' ı devirdikten sonra sıra kime gelecek? Mısır' a mı? Aslında yaptığımız Amerika ve İngiltere' nin yıllardır yaptığı ve bizim onaylamadığımız şey. Yani rejim değiştirmek için başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmek. Muhalifleri ayaklandırıp silah ve para yardımı yapmak. 
     Tabi ki Esad' ın insanları öldürmesi onaylanamaz. Ama bunu engellemenin yolu Suriye' ye savaş açmak mı? Mezhepsel mantıkla taraf olmak mı? Dünya lideriyim diye ortaya çıkıp her kargaşaya müdahil olmak mı? Ahmet Davutoğlu' nın son yıllardaki fiyasko dış politikası ülkemizi nerelere getirdi. Ama bu politika Erdoğan tarafından da çok beğenildi ki Davutoğlu başbakanlığa yükseltildi. Bu da aynı kafa yapısının ve aynı politikanın devam edeceğini gösteriyor.
      Son söz: Savaşa hayır.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!