10/06/2014

      Şarkıcı Leman Sam bir tweet attı ortalık karıştı. '' Benim için Işid ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, Işid beni şaşırtmıyor '' yazıyordu bu tweette.  Kafa kesme görüntüleri yayınlayan ve Ortadoğu' yu kan gölüne çeviren Işid ile kurban kesenleri aynı olarak görüyordu. 

      Şimdi kurban kesmenin mantığına bakalım. Kurban kesildikten sonra, kesilen kurbanın etlerinin üçte biri evde bırakılır, üçte biri komşulara, üçte biri de fakirlere dağıtılır. Yani dini vecibeyi yerine getirmekle beraber ihtiyaç sahiplerine de paylaştırılarak yardım yapılır. Burada kesilen kurban, kedi gibi yenmeyen evcil bir hayvan olsa ve kesildikten sonra atılsa tepki göstermekte haklı olabilir. Ya da ortalık yerde kesilerek etrafın kanla dolmasından rahatsız da olabilir. Kurban bayramı olmasa da zaten kesilecek ve yenecek olan hayvanları kesenleri Işid milatanları ile aynı kefeye koymak abesle iştigaldir. 
       Böyle bir tweet görür de Bülent Arınç bu fırsatı kaçırır mı? Daha önce de kadının  yüksek sesle kahkaha atmasıyla iffeti arasında bağlantı kuran Bülent Arınç' ında http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26903012.asp söyleyecek sözü vardı elbette. O da Leman Sam' ın zavallı olduğunu söyledi ve onu kınadı. 

        Aslında yok biri birlerinden farkları. İki zihniyette kendisi gibi olmayan insanları yok sayıyor ve onlardan nefret ediyor. Herkesin kendisi gibi olması gerektiğini diğerlerinin ise yobaz olduğunu düşünüyor. İkisi de kutuplaşmayı arttıracak söylemlerden kaçınmıyor ve diğerlerine saygı duymuyor. Tabi bu yaklaşımlar da toplumdaki bölünme ve çatışmayı arttırıyor.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!