10/31/2014

Mine Kırıkkanat Karaman' daki maden faciasıyla ilgili bir tweet attı. Sanıldığı gibi bu tweet başsağlığı ya da üzüntü belirten bir tweet değildi. 


Karaman' daki maden faciasının Cumhuriyet kutlamalarını iptal etmek için yapıldığından kuşkulandığını söylüyordu. Paranoyak olduğunu da açıkça belirtiyordu. Hükümetin son yıllarda Cumhuriyet ve diğer resmi kutlamaları yapmamak için çeşitli bahaneler ürettiği doğruydu. Çünkü hükümet mensuplarının Cumhuriyet ve onun sembolleriyle sorunu olduğu ortada. Peki bu kadar insanın hayatının tehlike altında olduğu bir durumda, içerisinde en ufak bir vicdan barındırmayan tweet hangi soruna işaret ediyor. Cumhuriyetçi olduğunu iddia eden, Cumhuriyet gibi Atatürkçü bir çizgide yayın yapan bir gazetede yazan biri yapıyor bunu. İşin ilginç yanı, o kadar, insan hakları, demokrasi, çağdaşlık vb konularda yazılar yazan diğer yazarlardan da çıt çıkmıyor bu tweetle ilgili. Biri bile böyle şey yazılır mı demiyor. Cumhuriyet yazarı Emre Kongar birkaç gün önce Ahmet Hakan' a verdiği röpörtajda '' Atatürkçülük akıl ve bilimdir. Nokta. '' demişti. Mine Kırıkkanat' a sorsanız Atatürkçüdür. Yine Atatürkçü Emre Kongar' ın tanımına göre Kırıkkanat' ın attığı tweet hangi aklı barındırıyor. Ya da akıl barındırıyor mu? Benzer duygusuz yaklaşım karşıt görüşteki Salih Memecan' dan geldi.

Ne anlatmaya çalıştığı belli olmayan, gözyaşlarına garip bir şekilde yaklaşan bir karikatür. İkisine de sormak lazım hangi ara bu kadar duygusuz oldunuz diye. İnandığınız ve savunduğunuz siyasi görüş, insana ve insanının acılarına bu kadar duyarsızsa orada bir sorun vardır. Ya sizin insanlığınızda ya da görüşlerinizde.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!