9/30/2014

     Türkiye dönüşüyor hem de büyük bir hızla. Yönünü Ortadoğu' ya çevirerek ve daha da muhafazakarlaşarak. Görünen o ki bu çizgisinde de devam edecek. İktidarın oy oranı azalmıyor, geniş halk desteğini arkasına almış durumda. Muhalefetin bu durumla baş etmesi mümkün görünmüyor. Peki iktidar bu güçlü durumuna nasıl geldi? Sadece kendi başarıları ya konjonktürün rüzgarı mı onları buraya getirdi? Muhalefetin katkısı da yadsınamaz. MHP zaten oy oranı olarak olabileceği noktada. Onlar hayatlarından memnunlar. İktidar olma olasılığı matematik olarak daha yüksek olan ana muhalefet CHP ya da SOL un bu sürece katkılarına bakalım. SOL neleri yaptı ya da neleri yapmadı da ülke bu noktaya geldi?

1) Seçimlerde oy kullanmadı: Başta eski cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer olmak üzere, bir şeylere küsüp, adayları beğenmeyip oy vermediler. Verilmeyen her oy AKP' nin  oy oranını yükseltti ve milletvekili sayısını arttırdı. 2002 de AKP 10,8 milyon, CHP 6,1 milyon oy alırken kullanılmayan oy sayısı 9,8 milyondu. Oy kullanmama geleneğini son cumhurbaşkanlığı seçiminde de devam ettirerek Tayyip Erdoğan' ın ilk turda seçilmesini sağladılar.
2) Yetmez ama evet dedi: 12 Eylül 2012 yılında yapılan referandumda '' Yetmez ama evet '' diyerek hükümete destek verdiler. Büyük bir heyecanla 12 Eylül' ün yargılanacağını sanarak torba yasaya onay verdiler. Yargıda değişiklikle ilgili maddelere de onay vermiş oldular.
3) Birlik olamadı: Başka partilerle koalisyon yapılmasından bahsetmiyorum. İstedikleri aday gösterilmediğinde o aday lehine çalışmayarak ya da aleyhine çalışarak seçilmemesini sağlamaktan bahsediyorum. Gürsel Tekin, seçimden sonra, İstanbul' da kendisinin aday olması durumunda seçimi kazanacağını söyleyerek bu durumu itiraf etti aslında. Ankara' da yarım puan farkla Melih Gökçek seçimi kazandı. Ayrıca cumhurbaşkanlığı seçiminde de Selahattin Demirtaş iki espri yaptı diye oyunu ona verdi.
4) Muhafazakarlara karşı sertleşti: Kendisine oy vermeyen halka ve muhafazakarlara karşı iyice sertleşti. Onları dışladı ve onları rencide edecek bir üslup kullandı. Göbeğini kaşıyan adam vb gibi söylemler kullandı. Çok muhafazakar olmayanların bile tepkisini çekti.
5) Askerle ya da devletle hesabını görmek için AKP' ye destek verdi: Geçmişte askerle ya da devletle problem yaşayanlar, AKP nin askere ve devlet yapılanmasına karşı yaptıklarını desteklediler. Bu da zamanla AKP' nin daha da güçlenmesine sebep oldu. 
6) Halktan koptu: Halkın temsilcisi olmaktan uzaklaştı ve bunu AKP' ye kaptırdı. Daha elit bir söyleme yöneldi. Halkın arasına karışamadı ve halkın dilini anlayamadı.   
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!