9/04/2014

      2015 yılında milletvekili genel seçimleri var. Son 12 yılda 9 seçim kazanan Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı makamında bulunacak. AKP' nin, parti içerisinde çok da güçlü olmadığı belli olan Ahmet Davutoğlu önderliğinde seçime katılacak olmasının CHP için avantaj sayılacağı düşünülebilir. Buna rağmen CHP' nin iktidar olmak bir yana mevcut oy oranını bile koruması çok kolay gözükmüyor. İşte sebepleri:

1) CHP içerisindeki bitmeyen kavga: CHP kendi içerisinde bile hakimiyet sağlayamamışken ülkede iktidarı sağlayabilir mi? Parti içerisinde çok büyük görüş ayrılıkları var. AKP gibi organize bir partiye karşı bu dağınık yapıyla  üstünlük sağlamak mümkün değil.
2) Muhafazakar kesime olumsuz bakış: CHP içerisinde ve seçmeninde muhafazakar insanlara karşı oldukça sert ve olumsuz bir bakış açısı var. Muhafazakar insanlardan adeta nefret ediyorlar. CHP' nin iktidar olması için sağ seçmenden de oy alması gerekiyor. Sağ seçmenin önemli bir yüzdesini temsil eden insanlardan oy alma şansı hiç yok.
3) Sadece eleştiren, üstüne düşeni yapmayan partililer ve seçmen: Sadece olumsuz bir şekilde muhalefet yapmayı alışkanlık haline getiren ve sürekli şikayet eden bir parti CHP. Çalışmaya ve birlik olmaya gelince ortada kimse yok. Parti örgütleri seçimde çalışmaz, milletvekilleri kendi partisine açıktan muhalefet yapar, seçmen aday beğenmeyip oy kullanmaya gitmez.   AKP gibi düzenli ve çalışkan bir parti karşısında hezimet kaçınılmaz.
4) Kürt oylarının CHP' ye gelmemesi: Eskiden Kürt oyları CHP' de toplanırdı. Şimdi muhafazakar olanları AKP' ye, milliyetçi olanları HDP' ye gidiyor. 
5) CHP' nin seçmene umut verememesi: CHP iktidara geldiğinde vatandaşı şimdiki olduğundan daha iyi duruma getireceğine dair bir umut yok. Daha iyi ne yapacak ve nasıl yapacak kimse bilmiyor.
6) AKP' nin performansı: AKP' nin bitmek bilmeyen iktidarda kalma iştahı ve çalışkanlığı CHP ya da başka bir partiye hiç şans bırakmıyor.
7) Ekonomi: AKP' nin ekonomi yönetimi performansı partiye çok önemli güç sağlıyor. Tüm dünya krizlerle çalkalanırken ülkeyi türbülansa sokmadan yıllardır belli bir çizgide götürüyorlar. Ayrıca AKP iktidarınaa ev, araba sahibi olan ve belli bir yaşam standardına kavuşan insanlarla kömür, yiyecek vb yardımlar alan insanlar bundan vaz geçmek istemiyor. Bu tür somut şeyler karşısında, CHP' nin savunduğu Atatürkçülük, laiklik, yargı bağımsızlığı, cumhuriyet kazanımları gibi soyut argümanlar halkta karşılığını bulmuyor.  
8) Tayyip Erdoğan'ın seçmen üzerinde yarattığı CHP algısı: Tayyip Erdoğan tüm seçimlerde, İsmet İnönü' ye kadar uzanan CHP eleştirileri yaparak partinin adını çok yıprattı. Önemli bir seçmen üzerinde CHP gelirse yokluk gelir, din elden gider algısı yaratmayı başardı. Bu seçmenin tekrar ikna edilmesi neredeyse imkansız hale geldi.
9) Türkiye' de sağ seçmenin fazla oluşu: CHP sol parti olarak % 30' u geçemez. Merkez sağ ve muhafazakarların adresinin AKP olması ve AKP oylarını bölecek herhangi bir partinin olmaması CHP' nin şansını ortadan kaldırıyor. Ayrıca CHP' nin sağa açılma hamlesi partideki sol oyların başka yerlere kaymasına neden oluyor.
10) Parti vitrinindeki insanların antipati uyandırması: CHP' nin önde gelen yöneticilerinin çıkışları negatif etki yaratıyor. Aylin Nazlıaka, kadına şiddeti eleştirirken AKP milletvekillerine ayakkabısını fırlatmayı düşünüyor, Süheyl Batum, ordu kağıttan kaplanmış diyor, İstanbul il başkanı Oğuz Kaan Salıcı, askere, sizin koruyacağınız cumhuriyeti biz koruyoruz diye çıkışıyor, Kamer Genç zaten biliniyor, Mustafa Sarıgül yumruk atıyor, Kılıçdaroğlu tıpış tıpış sandığa gideceksiniz diyor vs. vs.
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!