8/12/2014

İlk kez halk oylaması yöntemiyle yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi tamamlandı. Sonuçlar beklentilere yakın çıktı. Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda seçilmek için gerekli olan % 50 oy oranını geçerek 12. cumhurbaşkanı oldu.  
Türkiye geneline bakıldığında da Tayyip Erdoğan 55 ilde, Ekmeleddin İhsanoğlu 15 ilde, Selahattin Demirtaş 11 ilde seçimi birinci sırada bitirdi. Tayyip Erdoğan' ın, Ekmeleddin İhsanoğlu' nun memleketi Yozgat' ta, MHP lideri Devlet Bahçeli' nin memleketi Osmaniye' de ve Selahattin Demirtaş' ın memleketi Elazığ' da en çok oyu alan aday olması dikkat çekiyor.
          
                                

Bu harita 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Sonucunun Türkiye haritası üzerinde illere göre tercih dağılımını temsil ediyor.
Katılım oranlarına bakıldığında son 6 seçimin en düşük katılımının gerçekleştiğini görüyoruz. Sonuçlara göre, yönetim sisteminin değişiminin söz konusu olduğu bu önemli seçime, seçmen gereken önemi vermedi.
     2014 cumhurbaşkanlığı seçimi :  %73.81
     2014 yerel seçim katılım oranı :   %89.19
      2011 genel seçim katılım oranı :  %83.19
 2009 yerel seçim katılım oranı :   %85
 2007 genel seçim katılım oranı :  %84
 2004 yerel seçim katılım oranı :   %76
2002 genel seçim katılım oranı :  %79

          55.701.719 seçmenden 41.284.822 seçmen seçime katıldı. Yani 14.416.897 seçmen oy kullanmamış oldu.  Bu sayının önemli bir kısmını CHP ve MHP seçmeninin olduğu görülüyor. Oy kullanmaya gidenlerin bir kısmının da kendi adaylarına değil, diğer adaylara oy verdiği ortaya çıktı. CHP ve MHP seçmenin ortak aday Ekmeleddin İhsanoğlu' nu kabullenmediğine dair öngörü de gerçekleşmiş oldu. O kadar kabullenmemiş olmalılar ki, kendi partilerine tepki göstermek isterken, çok kızdıkları Tayyip Erdoğan' ın seçilmesine katkıda bulunacak şekilde davrandılar. Ayrıca eski cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eski başbakan Tansu Çiller de oy kullanmadı. Parlementer sistemin en üst makamında bulunmuş kişilerin, bu sistemin en önemli ayaklarından biri olan seçime katılmaması oldukça düşündürücü.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları (İl İl Seçim Sonu
         
Aslında bu seçinin iki galibi ve iki mağlubu var. Galipler, Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan ve oylarını neredeyse ikiye katlayan Selahattin Demirtaş. Ayrıca Demirtaş, kürt olmayan bazı sol seçmenin de yeni adresi olmuş oldu. Yürüttüğü seçim çalışmaları, kullandığı barışçıl söylemler ve espirili üslubu başarıya ulaşmış oldu. Mağluplar ise sağa açılan CHP ve sola açılan MHP oldu. Her iki parti de tabanlarını ikna etmeyi başaramadı. Her iki parti de kendi adayını çıkarsa, seçimin ikinci tura kalma olasılığının çok yüksek olduğu da ortaya çıkmış oldu. Ak Parti aynı yöntemleri uygulayarak aynı sonuca ulaşıyor, CHP ve MHP ise aynı yöntemleri uygulayarak farklı sonuçlar elde etmeye çalışıyor.
       Einstein ne demiş; aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir.

Categories:

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!