8/24/2014

          Seçimlerde, AKP' nin iktidarı kaybetmesini sağlayacak sonuçları alamayan CHP, şimdilerde umudunu, AKP içerisindeki çatışma ve bölünme olasılığına bağladı. 7 yıl önce Abdullah Gül' ün cumhurbaşkanlığına karşı çıkan CHP, şimdi Abdullah Gül' den medet umuyor, Tayyip Erdoğan hakkında olumsuz sözler söylesin ve parti içerisinde huzursuzluk ve bölünme yaratsın diye.


           Peki AKP' nin bölünmesi ve zayıflamasıyla CHP iktidar olabilir mi? CHP' nin iktidar olamamasının tek sebebi AKP' nin çok güçlü ve birlik içinde olması mı? CHP şu anki parti kadroları ve muhalefet anlayışıyla AKP seçmeninin oylarını alabilir mi? CHP' nin iktidara gelebilmesi için AKP' nin oylarının bir kısmını da alması gerekiyor. CHP, AKP seçmeninin oylarını almak bir yana kendi seçmeninin de oylarını kaybetmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP seçmeninin bir kısmı Selahattin Demirtaş' a oy verirken bir kısmı da sandığa gitmedi.

                                                       chp-iktidar-olamlıyız-karikaturu

          Varsayalım ki Abdullah Gül kendi partisini kurdu ve AKP' den bazı milletvekillerini kendi tarafına çekti. 2015 yılında yapılacak olan genel seçimlerde CHP birinci parti olabilir mi? Şimdiki oy oranlarının üstüne çıkabilir mi? Sonuçta Abdullah Gül partiden ayrılınca AKP' nin oyları % 43/2 = % 21,5 olarak AKP ve Abdullah Gül' ün kuracağı parti arasında ikiye bölünmeyecek ki CHP şimdiki oy oranıyla birinci parti olabilsin. Her halükarda CHP' nin tek başına iktidar olmak için, oy oranını arttırması gerekiyor. Hal böyleyken, ulusalcıların baskısıyla yapılacak olan kongre sonrasında, ulusalcılar da partiden dışlanırsa ortaya çıkacak oy kayıpları da söz konusu. Ayrıca AKP içerisinde bir huzursuzluk olsa da partinin dağılmasına gidecek gibi de görünmüyor. İş gene başa düşüyor yani CHP' nin iktidara gelebilmesi yine CHP' ye bağlı.
            Peki CHP seçmene umut verebiliyor mu? Vatandaşın AKP' ye oy vermeyi bırakıp CHP' ye oy vermesini sağlayacak kadar güçlü, organize ve güvenilir mi? Partililer buna inanıyor mu, örgüt yeterince çalışıyor mu? Ülke yönetiminin ön göstergesi olan yerel yönetimlerde başarılı mı? Halka umut aşılayacak, güven verecek kadar iyi çalışıyor mu? Bu soruların yanıtı evet değilse iktidara gelecek olan partinin adı AKP olmasa bile başka bir parti olur ama CHP olamaz.
           Aslında CHP' nin halini gösteren en güzel örnek geçtiğimiz günlerde mecliste yaşandı. CHP milletvekili Aylin Nazlıaka, kadına yönelik şiddetle ilgili konuşma yaparken, AKP sıralarından kendisine yapılan sataşmalara sinirlenerek '' şeytan diyor ki çıkar şu ayakkabıyı fırlat ama bir ayakkabıma bakıyorum bir de sizlere, değmez diyorum açıkçası '' şeklinde şiddet içerikli bir tepki göstermiştir. Şiddete yönelik eleştiri yapmak için kürsüye çıkıp, şiddet uygulamakla tehdit etmek. Yani yapılmaması gerekeni söyleyip uygulayamamak ya da doğru olanı yapamamak.

Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!