7/15/2014

Siyaset son yıllarda iyice ısındı. Herkesin siyasi bir tarafta yer alması zorunluluğu varmış gibi oldu. Başbakanın taraf olmayan bertaraf olur sözünden sonra sanatçılar da saflarını belirlemeye başladı.
                                       
      
Oysa ki sanatçıların da her oy veren vatandaş gibi siyasi görüşü olabilir. Sanatçı olması onun siyasi görüşünü gizlemesini gerektirmez. Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili organizasyona katılan sanatçılar için hakarete varan ifadeler kullanılmaya başlandı. Bazı gazeteler katılan sanatçıların toplu fotoğrafını birinci sayfadan vererek sanatçıları teşhir etti. Oysa aynı gazeteler Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce sanatçılarla buluşmasıyla ilgili böyle bir haber yapmamıştı.
                                      
Demek ki burada sorun sanatçıların siyasi görüşlerini açıklaması değil, başbakanın yanında yer almasıydı. Onlar başbakanın yanında yer alarak yalakalık yapıyorlarmış. Kemal Kılıçdaroğlu başbakan değilken onunla buluşan sanatçılar, başbakan olduğunda Kılıçdaroğlu'yla buluşursa onlar da mı aynı muameleyi görecekler. Daha  önceki yıllarda da Turgut Özal' ın yanında yer alan sanatçılar da vardı. İyi şarkı söylemekten başka vasfı olmayan insanlara büyük misyonlar yüklüyoruz. Sanatçı aydın olmak zorunda değildir. İnsan, aydındır ya da değildir. Şarkı söylemek ya da film çekmek konusunda uzman olan insanlar, sırf ünlü oldukları için her konuya hakimmiş gibi bir hava yaratılıyor. Onlar kanaat önderi değiller, sadece sanatlarını iyi icra ediyorlar. Herhangi bir siyasi görüşe yakınlar diye onları yermenin ya da yüceltmenin gereği yok. Demokrat olmak, başkalarının görüşlerine de saygı göstermeyi gerektirir. Demokrasiyi ve demokratlığı savunan insanların, kendi görüşünden değil diye insanları dışlaması ve küçümsemesi, önce kendi görüşleriyle çelişir. Dolayısıyla kendilerini inkar etmiş olurlar.
Ünlü düşünür Voltaire'nin sözünü hatırlamakta fayda var: Senin fikirlerine katılmıyorum, ama, o fikirleri özgürce ifade etmen için gerekirse canımı bile veririm.


Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!