5/25/2014

         Gezi parkı olayları, Soma faciası, polisin sert tutumu, eylem yapan insanların öldürülmesi ve öldürenlere birşey yapılmaması, medyaya yapılan büyük baskı, yolsuzluk iddiaları ve istifa eden bakanlar,  Soma' da madenci yakınlarına  Başbakanın ve danışmanının davranışları, Türkiye' ye yerleşen yüzbinlerce Suriyeli, hükümetin, farklı görüş, mezhep ve inançtaki insanlara karşı dışlayıcı tutumu, Güneydoğu' da devletin, özerklik isteyenlere karşı yetersiz kalışı ve ülkenin federasyona doğru gitmesi, imam hatip liselerinin sayısının 458 den 853 e çıkması, Cumhuriyete ve Atatürk' e karşı davranışlar, 19 Mayıs 23 Nisan gibi milli bayramların kutlanmaması, keyfi hukuki uygulamalar, gözaltıları ve hapis cezaları, Fenerbahçe davası, yabancı şirketlere verilen imtiyazlar, yabancılara mülk satışının gevşetilmesi, öfke kültürünün yaygınlaşması, kutuplaşma ve insanların biribirlerine düşmanca tutumları vb.
       Normalde bir hükümeti yıpratacak ve iktidarı kaybetmesine sebep olabilecek bir çok olay olmasına rağmen AKP hükümetinin oylarında düşüş görülmüyor. Halkın, başbakana desteği ve bağlılığı daha da artıyor.
       İktidarı kaybettirecek en önemli madde olan ekonomik kriz yok. Halk çok mu zenginleşti? Hayır ama zor durumda olanlara yapılan sosyal yardımlar, maaş yardımları, hastane hizmetleri, ücretsiz ders kitapları vb destekler halkta karşılığını buluyor.  

   


   
      2013 yılında sosyal yardım alan aile sayısı 3.096.489, kömür yardımı alan aile sayısı ise 2.106.015. Yani milyonlarca seçmen maddi durumu kötü olsada asgari şekilde geçinebiliyor.
         Orta gelir düzeyine sahip insanlar da daha önce sahip olamadıkları imkanlara sahip oldular. Vadesi uzayan ev kredileriyle ev sahibi olabiliyorlar, kolaylıkla ihtiyaç  kredisi ve kredi kartı alabiliyorlar, araba alabiliyorlar, özel hastane hizmetlerinden uygun fiyatlarla faydalanabiliyorlar, seyahatlerini uçakla gerçekleştirebiliyorlar, tatile çıkabiliyorlar. Çok değil daha 13 yıl önce meydana gelen 2001 krizi döneminde bunların bir çoğunu gerçekleştiremiyorlardı. O kriz döneminde çok sıkıntı çeken insanlar, daha iyi bir hayat standardına ulaştıkları için bunu kaybetmek istemiyorlar. Bu nedenle, meydana gelen olumsuz olaylar, kendi yaşam standartlarını etkilemiyorsa, bu olayları görmezden geliyorlar. Muhafazakar kesimin de AKP hükümeti döneminde önemli kazanımlar elde ettiğini düşünürsek hayatından memnun olan ve AKP ye oy veren oldukça önemli bir nüfus bulunuyor. Muhalefet partilerinin de bu standardı sağlayacağına inanmayanlar oylarını AKP' ye veriyorlar.


  

Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!