2/21/2014

      Başarıya ulaşmak için her yola, her araca başvurulması gerektiğini savunan İtalyan düşünür Niccolo Machiavelli (1469-1527) yılları arasında yaşamıştır. Makyavelizm denilen bu yaklaşımın günümüzde çok çarpıcı örneklerini görmekteyiz.

     Özellikle seçim dönemlerinde ortaya çıkan görüntü ve ses kayıtlarının hergün yenilerini görüyoruz. Bu kayıtların sürekli ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri de kamuoyunda karşılık bulması. Politikacılar da halk da bu kayıtlara büyük ilgi gösteriyor. Bunların nasıl elde edildiği, ahlaki olup olmadığıyla kimse ilgilenmiyor. Balyoz, Ergenekon ve şike davalarında tapelerin sahte olduğunu, kurmaca olduğunu iddia edenler, hükümetle ilgili tapelerin doğru olduğuna inanıyor. Aynı şekilde hükümet yetkilileri de geçmişte doğru olduğunu düşündükleri ses kayıtlarının şimdi kendileri ile ilgili olanları içinse düzmece diyorlar. Balyoz, Ergenekon ve şike davalarında servis edilen ses ve görüntü kayıtlarına karşı büyük tepki gösteren Kılıçdaroğlu, kürsüden bakanlar hakkındaki ses kayıtlarını okuyor. Erdoğan da benzer şekilde davranıyor. Hiçbirisi çıkıp da bu kayıtların elde ediliş biçimleri illegal, ahlaki değil, bu daha önemli demiyor. Rakiplerim yara alsında nasıl olursa olsun diyorlar. Machiavelli' nin dediği gibi başarıya giden her yol mübahtır diyorlar. Erdoğan kendi ile ilgili tapelere tepki gösterirken, cemaatle ilgili olanları ise konuşmalarında kullanıyor.
      Göz önündeki bu insanların kazanmak için her yolu mübah görmeleri kamuyonda bölünme ve kamplaşmayı arttıyor. İnsanlar, kendi görüşünden olmayandan nefret eder hale geldi.
      Toplumun önünde olan insanların doğru rol model olmaları gerekir. Kavga ederek, ne pahasına olursa olsun kazanmalıyım diyerek değil, ahlaki değerlere, saygı ve etiğe verdikleri önemle örnek olmaları gerekir.
     
     
       
       
Categories:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!