12/07/2013

       Üniversitelerdeki kontenjan kapasitesi, üniversiteye girmek isteyen  öğrencilerin sayısından düşükse eleme yapma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Yani kontenjan kapasitesi kadar öğrencinin üniversitelere girebilmesi için diğer öğrencilerin dışarıda kalması gerekmektedir. Sınav eleme yöntemlerinden biridir.

        2013 yılında ÖSYS' ye 1.923.033 öğrenci başvuru yapmıştır. Türkiye' de 179 üniversite bulunmakta olup, 896.000 öğrenci üniversiteye girebilecektir. Öğrenciler de 896.000 kişinin arasına girebilmek için dershanelere gidiyorlar. Dershanelere gitmelerinin en önemli sebebi sınav sisteminin okuldaki eğitim sisteminden tamamen farklı olması. Yani dershaneye gitmeyen ya da özel ders almayan bir öğrencinin üniversite sınavını kazanması imkansız gibi. Klasik tarzda sınav yapılan okulların aksine üniversite sınavında test sınavı yapılmakta.
         Öğrenciler adeta ikinci bir okul gibi dershanelere gitmekte, veliler de şartlarını zorlayarak da olsa yüksek meblağlarda ödemeler yapmaktadır. Bunun çok büyük bir sorun haline dönüştüğünü gören hükümet dershaneleri kapatmaya karar verdi. Eğitim sistemini belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı ve sınavı yapan ÖSYM  kendi kontrolünde olan  hükümet, bu alanlara müdahale etmeyip sadece dershaneleri kapatma kararı aldı. Oysa dershaneler sınavlı hayatın sebebi değil bir sonucuydu. Sonucu meydana getiren sebepleri ortadan kaldırmadan sadece sonuca müdahale edildi.
        Tabi ki dershaneler olmasın. İnsanlar ikinci bir okul olan dershanelere para verip gitmesin. Ancak bunun olması sadece dershanelerin kapatılmasıyla olmayacaktır. Türkiye' de bulunan toplam 3.864 dershanede, 64.142 öğretmen 14.605 idari personel olmak üzere toplam 78.747 kişi çalışmaktadır. Bu insanlar ne yapacaklar. Atanamayan öğretmenlere ilave olacaklar.
         Dershanelerin kapatılmasına en büyük tepki cemaaten geldi. Gazeteleri ve televizyonlarıyla adeta hükümete savaş açtılar. Dershanelerin öğrencilere fırsat eşitliği sağladığından girip hükümetin yanlış yola saptığından çıktılar. Hatta Fethullah Gülen direkt Başbakan'ı eleştiren konuşmalar yaptı. Sonunda hükümet geri adım attı ve süreç 2 yıl ertelendi. 2002 den bu yana iktidarda olan hükümet 12 yıl boyunca dershanler konusunda hiçbirşey yapmadı. Dershaneler her yıl daha da büyüyerek dev bir sektöre dönüştü. Sektörde % 20' lik bir paya sahip olan cemaatin bu kadar sert tepki göstermesi de akıllara, sorun sadece maddi kayıp değil mi sorusunu getiriyor. Devlet içerisinde yapılanan Gülen cemaatinin dershanelerde yetiştirdiği öğrenciler üniversite sınavının kazanarak hakim,savcı, vali olabiliyorlar. Dolayısıyla devlet yönetiminde yer alıyorlar. Hükümet de bu yapılanmayı engelleyebilmek için bu işin kaynağına yani dershanelere yöneldi.
         Dershanelerin ortadan kalkmasının tek yolu onlara ihtiyaç kalmamasıdır. Bunu sağlayacak olan da eğitim ve sınav sisteminin değiştirilmesidir.  
        


Categories:

2 yorum:

  1. size danışmak istediğim bir konu var yani yardımınıza ihtiyacım var dershanelerin kapatılması konusu kafalarda bir sürü soru işareti bıraktı benim de cevaplara ihtiyacım var sizden alabileceğimi düşünüyorum yardım edebilecekseniz eğer 12 saat içinde cevap verir misiniz lütfen

    YanıtlaSil
  2. bu benim için çok önemli lütfen

    YanıtlaSil

Yorumlar:

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!